Ρεάλ-Σαραγόσα

Την ένατη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 94-69 της Σαραγόσα.

Στην αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Liga Endesa, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα, φτάνοντας στο 16-1.

Η Ρεάλ αγωνίστηκε χωρίς Ρούντι Φερνάντεθ και Έντι Ταβάρες, οι οποίοι διαγνώσθηκαν θετικοί στην Covid-19, όμως το ματς κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι άρχισε με 10-0, πήγε στο 28-3 και ολοκληρώθηκε στο 28-7, προτού η Σαραγόσα μειώσει στο -13 (30-17) και υποχωρήσει ξανά στο -20, διαφορά που έκλεισε το ημίχρονο.

Στο 02:32 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ έγινε 70-40 και, όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό, το μοναδικό ενδιαφέρον είχε να κάνει με το τελικό αποτέλεσμα.

O Βενσάν Πουαριέ ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 19 πόντους, πολύ καλά ποσοστά (7/8δ., 5/6β.) αλλά και 6 ριμπάουντ.

Δεκατρείς πόντους σημείωσε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, 9 ριμπάουντ πήρε ο Άντονι Ράντολφ και 6 ασίστ μοίρασε ο Τομά Ερτέλ.

Στον αντίποδα, οι Άνταμ Βατσίνκι και Τζόρνταν Μπόουν έβαλαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-7, 53-33, 74-50, 94-69