Η Τενερίφη νίκησε την Τετάρτη (9/6) με 80-68 την Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών στη Liga Endesa, σε 1-1 νίκες.

Μόλις δύο μέρες έπειτα από το εμφατικό 102-69 της Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, η Τενερίφη απάντησε στην έδρα της!

Με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας (26π., 11 ασίστ) και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι (21π., 10 ριμπ.) ηγέτες και καλή άμυνα ειδικά στην τελευταία περίοδο έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει τη μεγάλη αντίπαλό της.

Η διαφορά έγινε στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου η Τενερίφη την άρχισε με 11-0! Το 58-55 έγινε 69-55!

Με τον Ντέιβις (12π.) και τον άστοχο όλο το βράδυ Μίροτιτς (10π. με 0/6 διπ., 2/6 τριπ., 4/4 βολές), η Μπαρτσελόνα μείωσε προσωρινά 69-63, αλλά δεν αρκούσε.

Η Μπαρτσελόνα είχε 5/24 τρίποντα.

Ο Πάου Γκασόλ πέτυχε 15 πόντους, τους 9 στην τρίτη περίοδο, 12 πρόσθεσε ο Χίγκινς ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 4 πόντους (με 2/8 σουτ) και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-35, 58-55, 80-68

Η σειρά συνεχίζεται την Παρασκευή (11/06) στην έδρα της Μπαρτσελόνα!