Ισοπεδωτική η ΑΕΚ νίκησε το Περιστέρι με 91-59 το Σάββατο (06/02) στο ΟΑΚΑ κι επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα-σοκ στη Λάρισα!

Στο ντεμπούτο του Ντάριλ Μέικον Τζούνιορ με τη φανέλα της, η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση… να διαπραγματευτεί ντέρμπι με το Περιστέρι!

Χρειάστηκε 12-13 λεπτά για να δείξει στον αντίπαλό της ποιος είναι το “αφεντικό” κι έκανε μια επιβλητική εμφάνιση κι ακόμα πιο εμφατική νίκη με μεγάλη διαφορά!

Ο Μέικον άρχισε στην πεντάδα, δεν πτοήθηκε από τα πρώτα τρία άστοχα τρίποντά του κι έδειξε ότι έχει στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν την ΑΕΚ.

Σε 28:10 συμμετοχής (έπαιξε περισσότερο από όλους) ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 18 πόντους από 2/2 βολές, 5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, έδωσε 3 ασίστ, πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε 2 κλεψίματα!

Ο Γιόνας Ματσιούλις (13π. με 5/5 σουτ, 1/1 βολή) ήταν “αρχοντικός” έβγαλε ποιότητα και ουσία, όπως πάντα, ενώ Μορέιρα (15π.), Ρογκαβόπουλος (11π. με 3/4 τρίποντα) Χρυσικόπουλος (11π.) συμπλήρωσαν το παζλ των παικτών που προσέφεραν περισσότερο στο σκορ.

Αδικώντας, ίσως, τους υπόλοιπους, διότι η αμυντική προσπάθεια της ΑΕΚ πήρε άριστα, κράτησε πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα του Περιστερίου που χρειάστηκε να μπει στην τελευταία περίοδο να πετύχει ένα τρίποντο!

Ή τον Νίκο Ζήση (4π., 4 ασίστ, 4 ριμπ.) ο οποίος με το που μπήκε στον αγώνα έδωσε το σύνθημα για την καθολική επικράτηση της ΑΕΚ στο παρκέ μετά την πρώτη περίοδο.

Το Περιστέρι τελείωσε με 3/16 τρίποντα, είχε κακή κυκλοφορία, κάκιστη δημιουργία, πολύ χαμηλά ποσοστά σε έναν αγώνα που πρέπει να ξεχάσει άμεσα!

Από 12 πόντους είχαν ΜακΛιν, Τζόουνς, 11 ο Γούνταρντ και 10 ο Πέτεγουεϊ.

Η ΑΕΚ προφύλαξε τον Κιθ Λάνγκφορντ και της έλειψαν οι τραυματίες Γκίκας, Λοτζέσκι Γόντικας, αλλά έχει το βάθος στον πάγκο για να ξεπεράσει τις απουσίες.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-28, 67-42, 91-59