Εθνική Γυναικών

Μία απίστευτη Εθνική Γυναικών, πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στη Βουλγαρία με 73-55, κάλυψε την απαιτούμενη διαφορά και θα βρίσκεται στην τελική φάση του Eurobasket 2021!

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παρκέ γνωρίζοντας πως μόνο η νίκη δεν είναι αρκετή. Μετά από το 5-0 της Βουλγαρίας, βρήκε τον καλό της εαυτό με πίεση, κλεψίματα και συνεργασίες και έφτασε στο 8-15 (6’20’’) και για πρώτη φορά στο +10 (10-20, 8’10’’) από την Ελεάννα Χριστινάκη. Η Σταμολάμπρου έγραψε το 11-23 (11’), αλλά από τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και πλησίασαν (23-28, 15’) και μείωσαν στους δύο (33-35, 19’40’’).

Βέβαια, η Βουλγαρία δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους, στην ανάπαυλα του αγώνα (33-37).

Η Ελλάδα έλεγχε την αναμέτρηση, αλλά έπρεπε να ανεβάσει την απόδοσή της στην επίθεση για να καλύψει τη διαφορά των 17 πόντων.

Έτσι και έγινε, με την Ελεάνα Χριστινάκη (15 π.) να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Εθνική ξεκίνησε πολύ συναμικά το δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (36-47).

Η ελληνική ομάδα δεν σταμάτησε να πιέζει τη Βουλγαρία στην άμυνα και αυτό δημιούργησε σημαντικά προβλήματα στις παίκτριες του Μιχαΐλοβ, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο +10 (42-52).

Ωστόσο, η προσπάθεια δεν είχε φτάσει στο τέλος της, καθώς η Εθνική χρειαζόταν ακόμα 8 πόντους για να πάρει την πρόκριση.

Η Κατερίνα Σωτηρίου με «γκολ φάουλ» πλησίασε στο +18 που ήταν η διαφορά κλειδί για την πρόκριση (48-64, 35’).

ΗΣπανού έγραψε και το 49-68 (36’24’’) με τη Βουλγαρία να μειώνει (55-70, 38’40’’).

Η Φασούλα ήταν αυτή που έδωσε τη χαριστική βολή με γκολ φάουλ με 12’’ για το τέλος γράφοντας το τελικό 55-73!

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73