Ισπανία

Η Ισπανία (4-2) πήρε μία δύσκολη νίκη επί του Ισραήλ (5-1) με 78-73, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, για τα προκριματικά του Eurobasket 2022.

Στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος βρέθηκε η μάχη στους δύο πάγκους, καθώς ο Όντεντ Κάτας, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, θα έβρισκε απέναντί του τον Σέρτζιο Σκαριόλο.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα τα δώσουν… όλα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, παρά το γεγονός ότι αμφότερες έχουν προκριθεί στα τελικά του Eurobasket 2022.

Ωστόσο, όσο το παιχνίδι προχωρούσε, η Ισπανία έδειχνε όλο και καλύτερα στο παρκέ, χτίζοντας μάλιστα και μία σημαντική διαφορά, της τάξεως των 11 πόντων (42-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Βέβαια, το Ισραήλ δεν τα παράτησε και μέσα από την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας σε 59-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, ο Ντάριο Μπριθουέλα συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις, αυτές που έχει ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό με τη Μάλαγα, καθώς σημείωσε 18 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, δείχνοντας το δρόμο στους συμπαίκτες του.

Έτσι, η ομάδα του Σκαριόλο κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι το Ισραήλ μείωσε στα τελευταία λεπτά ακόμα και σε 74-73, αλλά ποτέ του δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά.

Πολύ καλός για την ομάδα του Κάτας ήταν ο Τζέικ Κοέν με 20 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του με 78-73.

Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία ήττα της ομάδας του Κάτας στα προκριματικά του Eurobasket 2022.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-31, 59-58, 78-73