Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Χίμκι σημειώνοντας 65 πόντους ισοφαρίζοντας το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ, της Νίζνι Νόβγκοροντ, σε παραγωγικότητα α’ ημιχρόνου στην ιστορία της σύγχρονης Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στους 65 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στον αγώνα με τη Χίμκι ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Νίζνι Νόβγκοροντ, η οποία είχε πετύχει 65 στον αγώνα με την Αναντόλου Εφές στις 23 Ιανουαρίου 2015.

Καλύτερη επίδοση για πρώτο ημίχρονο είναι οι 66 πόντοι της Βίρτους Μπολόνια επί της Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ στις 25 Οκτωβρίου 2000 με 66 πόντους στο ημίχρονο.

Επίσης, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεπέρασε το δικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν οι 64 πόντοι στον εκτός έδρας αγώνα με τη Ροάν, την αγωνιστική περίοδο 2007-2008 κερδίζοντας παράλληλα με 123-83.

Κορυφαίο ρεκόρ, οποιουδήποτε ημιχρόνου, ανήκει στη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στις 20 Δεκεμβρίου 2000, στην πρώτη χρονιά της διοργάνωσης, πέτυχε 70 πόντους κόντρα στη Οβαρένσε Πορτογαλίας. Το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 70-39 και το τελικό σκορ 116-94!