Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μία σημαντική νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 84-76 στη Ζαλγκίριο Αρένα, το βράδυ της Παρασκευής (22/02), για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν καλύτερη από την Μπούντουτσνοστ από το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με δύο πόντους στη λήξη της πρώτης περιόδου (20-18).

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά η Μπούντουτσνοστ δεν τα παράτησε και έμεινε αρκετά κοντά στο σκορ.

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα βρέθηκε πίσω με 9 πόντους (34-25) με 5:20 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συνέχισε να παίζει πολύ σκληρή άμυνα και να δέχεται μόλις τρεις πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Με τρίποντο του Νεμάνια Γκόρντιτς, η Μπούντουτσνοστ μείωσε στους τρεις (39-36) και έδειξε ότι τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμα.

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν και πέρασαν τελικά μπροστά με τον Νόρις Κόουλ στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα, για να κλείσει τελικά την τρίτη περίοδο με δύο πόντους (62-60).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα και να αυξήσει την υπέρ της διαφορά.

Τελικά, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 84-76, με τον Μπράντον Ντέιβις να κάνει για ακόμα μία φορά ένα εξαιρετικό παιχνίδι σημειώνοντας 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-14 και είναι πλέον δύο νίκες μακριά από την οκτάδα, ενώ η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 6-17.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-36, 60-62, 84-76