Προβάδισμα δύο νικών πήραν τη Δευτέρα στην προημιτελική φάση των playoffs στο Πρωτάθλημα Ιταλίας, Αρμάνι Μιλάνο και Βίρτους Μπολόνια, ζευγαρώνοντας τις εντός έδρας νίκες τους.

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Μπρίντιζι με 109-95, αφού άρχισε την τρίτη περίοδο με 18-0 σερί, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 86-57 το Πέζαρο, ενώ η Σάσαρι έκανε εκκωφαντικό διπλό στη Βενετία, με 81-55 επί της Βενέτσια για το 1-1 στη σειρά.

Οι σειρές που κρίνονται στις τρεις νίκες (best of 5), μεταφέρονται για δύο αγώνες (εάν χρειαστεί 4ος) στις έδρες των ομάδων με το μειονέκτημα έδρας.

Οι αγώνες της Δευτέρας:

Βενέτσια-Σάσαρι 55-81 (1-1)

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 46-57, 55-81

Σπισού 10, Παρκς 10-Ντιόπ 20, Ντόου 14, Τζόουνς 12.

Βίρτους Μπολόνια-Μπρίντιζι 109-95 (2-0)

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 53-48, 87-75, 109-95

Μπελινέλι 18, με 5/8 τρίποντα, Τεόντοσιτς 17, Σενγκέλια 16-Χάρισον 21, Μπόουμαν 16.

Αρμάνι Μιλάνο-Πέζαρο 86-57 (2-0)

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-26, 74-44, 86-57

Χολ 13, Νέιπερ 12 (4/5 τριπ.), Ρίτσι 11-Μορέτι 15, Κράβιτς 12.

Για το Πέζαρο, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έπαιξε 19 λεπτά και είχε 5 πόντους με 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Την Τρίτη (16/5, 20:00) παίζουν Τορτόνα-Τρέντο με το σκορ στις νίκες, στο 1-0.

Ιταλία: Έκαναν το 1-0 οι Αρμάνι, Βίρτους και Βενέτσια