Ερχόμενοι από την ήττα τους από τη Λιθουανία, οι ΗΠΑ αποδείχθηκαν αχτύπητος αντίπαλος για την Ιταλία την οποία συνέτριψαν την Τρίτη στη Μανίλα με 100-63, στον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Την Παρασκευή, οι Αμερικανοί θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον νικητή του αγώνα Γερμανία-Λετονία, επιστρέφοντας στην τετράδα, μετά το 2014, καθώς το 2019 ήταν οι Γάλλοι που τους άφησαν εκτός στη φάση των “8”  και βολεύτηκαν με την έβδομη θέση.

Η ομάδα του Στιβ Κερ δεν άφησε τους “Ατζούρι” να πάρουν ανάσα, τους κράτησε πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα κι ενώ επιθετικά, από την τρίτη περίοδο κι έπειτα έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας ειδικά από τη γραμμή του τριπόντου.

Με την άμυνά τους σε… εγρήγορση, οι Αμερικανοί δεν επέτρεψαν στους Ιταλούς να δημιουργήσουν προϋποθέσεις να τους απειλήσουν. Κι από εκεί ήταν η αφετηρία της εύκολης επικράτησής τους, αφού επιθετικά, έχουν το ταλέντο και το βάθος του πάγκου να το υποστηρίξουν και στα 40 λεπτά.

Η Ιταλία κράτησε μέχρι τα 8:20 του αγώνα, όταν ο Φοντέκιο μείωσε στο 14-20, κι από εκεί, άρχισε η κατηφόρα που σταμάτησε -προσωρινά- με την ολοκλήρωση του 20αλέπτου.

Οι Αμερικανοί έκαναν 21-4 για το 41-18 με την Ιταλία να “σπάει” τα καλάθια από μακριά (2/19 τρίποντα στο ημίχρονο) και τον Φοντέκιο άπραγο.

Ο Μπρίντζες πέτυχε 11 πόντους στη β’ περίοδο, ο Ριβς έκανε το κάρφωμα της βραδιάς για το μεγαλύτερο προβάδισμα του ημιχρόνου, (22-46) πριν κλείσει το ημίχρονο στο 46-24 για την ομάδα του Κερ.

Το πάρτι των Αμερικανών συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο. Ένα διάστημα στο οποίο ο Μπρίντζες συνέχισε “καυτός” φτάνοντας στους 24 προσωπικούς πόντους, την ώρα που η ομάδα του σούταρε 7/10 δίποντα, 7/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο, με παραγωγικότητα 37 πόντους.

Το χτύπημα του Ίνγκραμ στον Μέλι με το αριστερό χέρι ενώ προσπαθούσε να καρφώσει με το δεξί, ανέβασε λίγο την ένταση, ωστόσο δεν υπήρχε συνέχεια.

Οι Αμερικανοί ξεπέρασαν το double score (73-36) κι έφτασαν στο +39, 81-42 και 83-44 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Τους 40 τους προσπέρασαν όταν ο Χαλιμπέρτον (18π. με 6/8 τριπ.) πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα για το 92-51.

Το φινάλε, ήταν η στιγμή να παίξουν κι όσοι δεν κατέγραψαν συμμετοχή στα 33-34 λεπτά, όπως οι Καμ Τζόνσον, Γουόκερ Κέσλερ από τις ΗΠΑ, αλλά και οι Ντιουφ, Σπανιόλο από την Ιταλία.

Φοντέκιο (18π. με 6/13 σουτ) και Τονούτ (11π.) ήταν πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο.

Οι Ιταλοί θα συνεχίσουν στη διοργάνωση με δύο ακόμα παιχνίδια για τις θέσεις 5-8.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100