Για ένα ημίχρονο η Τυνησία υπενθύμισε στην Ισπανία πως ακόμα και με αδύναμη ομάδα, δίχως σοβαρή αντιμετώπιση μπορεί να δυσκολευτείς. Για το δεύτερο, η Ισπανία υπενθύμισε στην Τυνησία πώς εάν… προκαλέσεις μια μεγάλη ομάδα, μπορεί να σε διαλύσει!

Αυτό ήταν το σενάριο της πρεμιέρας των δύο ομάδων στον Γ’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στην Γουανγκτζού όπου η Ισπανία νίκησε με το ευρύ 101-62  την Τυνησία!

Το γεγονός ότι η Ισπανία προηγήθηκε 7-0 δεν σήμανε κι όλας τη… λήξη ενός ματς με προδιαγεγραμμενο το σενάριο. Η Τυνησία έδειξε να παίζει μπάσκετ με αρχές, εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Μεϊρί, αφού σχεδόν όλες οι μπάλες περνούσαν από τα χέρια του.

Ο Τυνήσιος άλλοτε παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης, νυν των Ντάλας Μάβερικς είχε 13 πόντους στο ημίχρονο κι η Τυνησία προηγήθηκε με 17-16 στο δεκάλεπτο κι έφτασε στο +10 29-19 μετά από τρία λεπτά στη β΄περίοδο.

Η Ισπανία δεν είχε δημιουργία αλλά με τόσο ταλέντο απάντησε με 14-0. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, κι ένα ακόμα καλάθι προσπέρασε με 33-29, βρίσκοντας καλό ρυθμό, τον οποίο δεν προσπάθησε να ανακόψει ο Πορτογάλος κόουτς των Τυνήσιων, Μάριο Πάλμα, έστω με ένα τάιμ άουτ.

Η επιστροφή του Ρούμπιο έδωσε τη δυνατότητα στην Ισπανία να διατηρήσει με πιο ορθολογικό τρόπο το προβάδισμα, αλλά έγινε αντιληπτό όταν δεν αρκούσε το καλό τρίποντο (7/17) για να ξεμπερδέψει εύκολα από το εμπόδο των Αφρικανών.

Δείτε μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Ρούμπιο:

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… άλλο ματς. Οι πολύπειροι και μπαρουτοκαπνισμένοι Ισπανοί θυμήθηκαν ότι ένα επιτυχημένο παιχνίδι αρχίζει από την άμυνα. Ανέβασαν την πίεσή τους, οι Τυνήσιοι σκόραραν μόνο… κατόπιν αίτησης και το επιμέρους σκορ 30-8 έδειξε την πραγματική τους διαφορά.

Ο Σέρχιο Γιουλ έβαλε σε αυτή την περίοδο περισσότερους πόντους από όσους η Τυνησία (10-8) η δράση του Μεϊρί περιορίστηκε και η Τυνησία είχε όλα κι όλα 3/12 σουτ και 2/3 βολές.

Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα βγήκε με τραυματισμό (όχι σοβαρό) ο Μειρί από νωρίς, ο Ρούμπιο (17π.-9ασ.) πρόσφερε θέαμα, οι Ισπανοί τα έβαζαν από παντού (10/16 τρίποντα στο β’ ημίχρονο!) κι η διαφορά συνέχισε να παίρνει μεγάλες διαστάσεις μέχρι το τελικό 101-62!

Το επιμέρους σκορ του δεύτερου 20άλεπτου ήταν 59-23.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-39, 72-47, 101-62.