ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ σκληρός… για να πεθάνει στη Γερμανία και με καλάθι του αρχηγού του, Βαγγέλη Μαργαρίτη πήρε την τρίτη νίκη του στο BCL επί της Βόννης με 85-83.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα 8-0 σερί στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου, πήραν μία διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (25-15).

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ από την έναρξη της δεύτερης περιόδου θέλησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη (17 π, 3 ριμπ, 3 ασ, 3 κλεψ) να δίνει το έναυσμα, στην 300ή συμμετοχή του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για τα… καλά στον αγώνα.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη Βόννη στο +5 (50-45), αλλά ο “δικέφαλος του βορρά” έδειχνε ικανός να πραγματοποιήσει την ανατροπή και να φύγει με το “διπλό” από τη Γερμανία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη δυνάμωσε την άμυνα της και με τον Άνταμ Σμιθ (22 π) να παίρνει “φωτιάς” πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., σημειώνοντας 6/10 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ (57-60) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (69-73).

Βέβαια, η Βοννη δεν παράτησε τα “όπλα” έτσι απλά και στην τέταρτη περίοδο έβαλε πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Το παιχνίδι τελικά κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 81-81, ο Νόουλς (5 π) έβαλε μπροστά την ομάδα του, αλλά η Βόννη ισοφάρισε εκ νέου με δύο βολές του Μπράντεν Φρέιζερ.

Ο ΠΑΟΚ όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργίτη να ευστοχεί με ένα floater πέρασε εκ νέου μπροστά. Στην τελευταία φάση, η Βόννη προσπάθησε να κλέψει τη νίκη, αλλά η άμυνα του “δικέφαλου του βορρά” δεν της επέτρεψε να κάνει κάτι τέτοιο και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Telekom Dome.

Με αυτήν τη νίκη του ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-4, ενώ η Βόννη υποχώρησε στο 4-3, στην αυλαία του πρώτου γύρου των ομίλων του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

BCL: Με δύο παρατάσεις η Οστάνδη, τρεις ισπανικές νίκες, συντριβή Μπεσίκτας από Ντιζόν! (vids)

Τα highlights από τη νίκη του Περιστερίου Winmasters (vid)