Ο Δημήτρης Ιτούδης είπε ότι η ομάδα του έχασε τη συγκέντρωσή της, στη συνέντευξη Τύπου μετά το 79-68 του Ολυμπιακού και το 1-0 επί της Φενέρμπαχτσε.

Ο Έλληνας προπονητής της Φενέρμπαχτσε είπε στη συνέντευξη Τύπου μετά το Game 1 των playoffs της EuroLeague:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για το 1-0. Ήρθαμε καλά προετοιμασμένοι για το παιχνίδι αυτό. Θέλαμε να δημιουργήσουμε πρόβλημα στον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση και το κάναμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη και βρίσκει σκορ με λίγες ντρίμπλες. Στην τρίτη περίοδο το μομέντουμ με τα 5 τρίποντα ήταν σημαντικό γιατί χάσαμε τη συγκέντρωση και τη συνοχή μας.

Κάνααν και Βεζένκοφ έβαλαν μεγάλα σουτ. Πιέσαμε και επιστρέψαμε στο παιχνίδι με 7-0 επιμέρους, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο Ολυμπιακός σε μια περίοδο σκόραρε 26 πόντους, σκόραρε μόνο μια φορά πάνω από 20 πόντους.

Ήμασταν καλύτεροι στα ριμπάουντ. Μας πλήγωσε που είχαμε πολλά λάθη και λίγα κλεψίματα. Και έτσι χάσαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό”.