Ο Τάιλερ Στόουν πέτυχε τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη του αγώνα και η Μπρίντιζι νίκησε στην Ιταλία με 93-91 τον ΠΑΟΚ και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Με δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων, ο ΠΑΟΚ είχε πιθανότητες πρόκρισης, μολονότι τη μάχη στη σεζόν θα τη δώσει στην EKO Basket League.

Πλέον με την ήττα του (4-8), δεν μπορεί να προσπεράσει την 4η Μπεσίκτας (6-6) από την οποία έχει χάσει φέτος και στις δύο συναντήσεις τους.

Με όπλο την επίθεσή του, αφού και με τις προσθήκες που έχει κάνει, έχει σκορ από πολλούς παίκτες, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στον αγώνα με την Μπρίντιζι, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Άντεξε ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι έφυγαν με 82-78 με 5:56 για το τέλος και προσπέρασε ξανά με τρίποντο του Άνταμ Σμιθ, με 91-88 στα 24 δευτερόλεπτα. Ο Μπανκς μείωσε για την Μπρίντιζι, 90-91, με δύο βολές στα 18 δεύτερα και ήταν η σειρά του Μπόμπι Μπράουν να πάει στη γραμμή των βολών στα 11 δευτερόλεπτα.

Όμως ο πολύπειρος Αμερικανός γκαρντ, που έως τότε είχε 4/5 βολές, έχασε και τις δύο, η Μπρίντιζι έκανε την τελευταία επίθεση και ο καλύτερός της παίκτης, Τάιλερ Στόουν (20π. με 4/8 τριπ.) πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο που έκρινε τον νικητή!

Δείτε το τρίποντο του Τάιλερ Στόουν ΕΔΩ

Ο Σάνον Σόρτερ πέτυχε 16 πόντους κι ήταν ο βασικός λόγος που ο ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 31-20 στο δεκάλεπτο και 53-45 στο ημίχρονο.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ όμως επέτρεψε 30 πόντους στην Μπρίντιζι στην τελευταία περίοδο.

Από 15 πόντους για την ελληνική ομάδα πέτυχαν ο Άνταμ Σμιθ με τον Μπόμπι Μπράουν και 14 ο Άαρον Μπεστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 63-61, 93-91