Πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε την Πέμπτη ο Προμηθέας Πάτρας (4-10) στη Λιουμπλιάνα όπου ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (7-7), με 98-84, σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική του EuroCup.

Ένα καλό, δεύτερο δεκάλεπτο, δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, απέναντι σε εκείνη του άλλοτε παίκτη του στον Πανελλήνιο, νυν coach των Σλοβένων, Γιούριτσα Γκόλεματς.

Οι γνώριμοί μας, Γιόγκι Φέρελ, Ζακ Όγκουστ, έκαναν “πάρτι” απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας κι ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 37-15!

Εκεί δηλαδή που η ελληνική ομάδα είχε μαζέψει τη διαφορά στο ημίχρονο στο 48-43 με 7-0 προσωπικό σερί, του Αμπντούλ Γκάντι κι είχε αναπτερώσει τις ελπίδες της, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στα επόμενα δέκα λεπτά. Πέτυχαν 37 πόντους (!), 11 ο Φέρελ, 7 ο Όγκουστ κι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +27, 85-58!

Ο Φέρελ τελείωσε με 16 πόντους, ο Όγκουστ με 19 από 8/8 προσπάθειες και έξι ριμπάουντ.

Μαζί με τους άλλοτε παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Τζέικομπ Πούλεν (22π.) με τον Γιάκα Μπλάζιτς (14π.) έκαναν επίσης μεγάλη ζημιά, ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς πρόσθεσε 10 πόντους, 7 ριομπάουντ, για μια απολαυστική Τσεντεβίτα/Ολίμπια, που με τις ενισχυτικές κινήσεις που έχει κάνει έχει βλέψεις για πολύ ψηλά στη διοργάνωση.

Αγραβάνης και Γκραντ πέτυχαν από 18 πόντους για τον Προμηθέα, που είχε απουσίες και κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Tα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 85-58 , 98-84

EuroCup 2021/22: Αποτελέσματα, πρόγραμμα και βαθμολογίες