Την πρώτη θέση στον όμιλο του και το αήττητο στη Β’ φάση, πήρε την Τρίτη ο Καναδάς στην Τζακάρτα της Ινδονησίας, όπου κέρδισε τη Λετονία με 101-75 στο ντέρμπι κορυφής.

Όσο κι αν η ομάδα του Λούκα Μπάνκι τρόμαξε τους Καναδούς στο πρώτο μισό, η κλάση παικτών, όπως ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (27π.), ή ο Αρ Τζέι Μπάρετ (22π.) και ο Κέλι Ολίνικ (15π.), έκανε τη διαφορά.

Ειδικά στη Γ’ περίοδο, όπου ο άσος των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, έκανε το ξέσπασμά του με 16 προσωπικούς πόντους, πετυχαίνοντας πιο πολλούς, από όσους (15) οι Λετονοί στο ίδιο διάστημα.

Από το 55-54 του 26:45, οι Καναδοί πρόλαβαν να πάνε στο 67-57 στο 30′ κι εκτίναξαν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας έως το +24 (93-69) στα 38,5 λεπτά και στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς με τη λήξη, +26 στο 101-75.

Οι Λετονοί είχαν 0/8 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, 1/7 σε 9 λεπτά στο τέταρτο (και 2/2 στο τελευταίο λεπτό), έβγαλαν λίγη κόπωση κι εκνευρισμό με τα σφυρίγματα και πάνε στους “16” με 2-1 ρεκόρ, σε μια ούτως ή άλλως επιτυχημένη έως τώρα διαδρομή.

Η Λετονία είχε προηγηθεί 23-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, από 11-11 κι έφτασε έως το +12 (32-20, 35-23) στη Β’ περίοδο.

Ολίνικ και Μπάρετ, οδήγησαν την ομάδα του Φερνάντεζ σε ανατροπή και προσπέρασμα (43-42) ακριβώς με τη συμπλήρωση των 20 λεπτών.

Στο β’ μέρος έκαναν επίδειξη ισχύος με 58-33 επιμέρους σκορ και πάνε στη Β’ φάση με 3 νίκες, με  διαφορές +26 (Λετονία), +30 (Γαλλία) και +55 (Λίβανος)!

Πρώτοι σκόρερ των Λετονών ήταν οι Γκρατζούλις (16π.), Ρόντιονς Κούρουκς (14π.) και ο Ζάγκαρς με 11, όλους στο πρώτο μισό,

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 43-42, 67-57, 101-75