Στα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζει όλη τη σεζόν η ομάδα του, στάθηκε ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, Ηλίας Καντζούρης, έπειτα από τη νίκη του με 83-72 επί του Άρη.

Ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, συνεχάρη τους παίκτες του, έπειτα από τον αγώνα του Σαββάτου, (3/4) για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο προπονητής του Άρη, Σάββας Καμπερίδης στάθηκε στο κακό διάστημα της ομάδας του στην αρχή του δευτέτου ημιχρόνου.

Αναλυτικά, όσα είπε ο Ηλίας Καντζούρης:

“Ήταν ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

Χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τη νίκη. Νομίζω ότι οι παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπήκαν στο πνεύμα αυτής της αναγκαιότητας. Νομίζω ότι η άμυνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για άλλη μία φορά. Παίζουν όλη τη χρονιά κάτω από αντιξοότητες, διότι είτε δεν έχουμε προπονηθεί, είτε δεν έχουμε παίξει ένα παιχνίδι πλήρεις. Αλλά, έχουν δείξει χαρακτήρα και καθημερινή προσπάθεια και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο. Για εμάς, τώρα ο στόχος είναι το επόμενο παιχνίδι της Τετάρτης.

Πρέπει να συνεχίζουμε να παίζουμε σωστά και μέσα στο ίδιο πνεύμα της ομαδικότητας να τελειώσουμε τη χρονιά, βάσει της προσπάθειας που έχει γίνει από την πρώτη ημέρα που μαζευτήκαμε”.

Ο προπονητής του Άρη, Σάββας Καμπερίδης είπε:

allstarbasket.gr“Δυστυχώς, παρότι ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι από ένα σημείο και μετά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας και δώσαμε το δικαίωμα στον Κολοσσό να τρέξει στο γήπεδο.

Αυτό, δημιούργησε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Από ένα σημείο και μετά και κυρίως όταν αρχίσαμε να παίζουμε άμυνα με αλλαγές, καταφέραμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι.

Νομίζω ήταν καθοριστικό ότι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, για σχεδόν 4-5 λεπτά δεν πετύχαμε καλάθι.

Παρ’ όλα αυτά, είχαμε την ενέργεια για να προσπαθήσουμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι και σε εκείνο το σημείο υπήρξαν μία-δυο αναποτελεσματικές επιθέσεις μας, που δεν μας έδωσαν τη δυνατότητα να μπούμε πιο ζεστά παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στον Κολοσσό και καλή συνέχεια¨.