Με καταιγισμό τριπόντων και θραύση στο ριμπάουντ, ειδικά το επιθετικό, η Χίμκι Μόσχας νίκησε τον Παναθηναϊκό με το εντυπωσιακό 103-86 στη Ρωσία το βράδυ της Τρίτης (29/10) στην 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ξεδιπλώνοντας το πλούσιο επιθετικό της ταλέντο από όλες τις πλευρές του γηπέδου και παίρνοντας σχεδόν τα μισά από τα ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Παναθηναϊκού η Χίμκι Μόσχας απάντησε στο εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού (55-50!) που ξέμεινε όμως από δημιουργία και σκορ στο δεύτερο μισό.

Οι Ρώσοι είχαν 15/29 τρίποντα, έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σβεντ 26, Τίμα 16, Γερέμπκο 14, Μπούκερ 13, Μπέρτανς 12, Έβανς 10) και 12 επιθετικά ριμπάουντ (έναντι 14 αμυντικών του Παναθηναϊκού) και νίκησαν με διαφορά 22 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (53-31) με τον Παναθηναϊκό να χάνει πάλι το τελευταίο δεκάλεπτο με κάτω τα χέρια (26-13).

Ήταν δε η πρώτη 100άρα που δέχεται ο Παναθηναϊκός την τελευταία πενταετία. Τελευταία φορά έχασε με 100-80, πάλι στη Μόσχα, στον 2ο αγώνα των playoffs της Euroleague από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με 100-80 στις 16 Απριλίου 2015…

Με 13/18 σουτ από 10 ασίστ (Καλάθης 7-Ράις 3) ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 29-25 στην πρώτη περίοδο η οποία είχε γρήγορες επιθέσεις και λιγοστή προσπάθεια στην άμυνα από τις δύο ομάδες.

Σε ματς του στιλ… ο πιο γρήγορος κερδίζει, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει το πλεονέκτημα λόγω των γκαρντ του, αλλά και του Τζέικομπ Γουάιλι!

Ο Αμερικανός φόργουορντ πρόλαβε να πέτυχε 6 πόντους στα πρώτα 1:52 συμμετοχής του και τελείωσε το δεκάλεπτο με 3:52 συμμετοχής) με 8 πόντους!

Δείτε μια από τις ασίστ του Καλάθη στην Α’ περίοδο:

Το ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ συνεχίστηκε, μολονότι η ελληνική ομάδα άρχισε τη β’ περίοδο με 1/7 σουτ. Με τη συνδρομή του Ντέβιν Μπούκερ και του Μπέρτανς η Χίμκι προσπέρασε 41-38 (με 7/13 τρίποντα) στο 15:30, όμως η επιστροφή του Φριντέτ στο παρκέ, ως σκόρερ και νέου δημιουργού, έδωσε στον Παναθηναϊκό 6 πόντους από τον Μήτογλου και άλλους τόσους από τον Τζόνσον (με τρίποντο και φάουλ μάλιστα).

Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά την πρωτοπορία και έφτασε στο+5 στο ημίχρονο, με το εντυπωσιακό 55-50!

Με 16 ασίστ, 22/35 σουτ μόλις δύο λάθη, το μοναδικό στοιχείο που προβλημάτιζε την ομάδα του Πεδουλάκη ήταν η περιφερειακή άμυνα, άντε και οι βολές αφού οι παίκτες του είχαν χάσει 5 από τις 12 που εκτέλεσαν στο 20άλεπτο.

Η Χίμκι περιόρισε με την άμυνά της τα  pick ‘n roll του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, άρχισε την Γ’ περίοδο με 10-2 και με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 70-70, 77-70 πριν ο Ράις με το 2ο τρίποντό του μειώσει στο 77-73 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει μεγάλο κομμάτι της δημιουργίας του και άρχισε να έχει ζητήματα και στην άμυνα στο δικό του ζωγραφιστό.

Με 6/8 τρίποντα δε, στη Γ’ περίοδο, κυρίως από τα χέρια του Γιάνις Τίμα, η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις άρχισε να δείχνει υπεροχή, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 2/10 στο ίδιο διάστημα.

Η διαφορά έφυγε από τα διαχειρίσιμα επίπεδα, για τον Παναθηναϊκό, με τους Ρώσους να σουτάρουν με 50% από τα 6.75 και τον Αλεξέι Σβεντ να παίρνει δύο προσωπικές φάσεις απέναντι στον Μήτογλου και να στέλνει τη διαφορά στους 12, 87-75, με 6:44 για τη λήξη!

Η επιστροφή του Φριντέτ στο παρκέ, έδωσε ελπίδα στον Παναθηναϊκό, αφού με δύο τρίποντά του, το 2ο μάλιστα στον αιφνιδιασμό, έριξαν τη διαφορά στους 5, 87-82!

Η Χίμκι όμως ήταν “καυτή” από τα 6.75μ., συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δίχως να την τρομάξει η προσωρινή επιστροφή του Παναθηναϊκού, συνέχισε να παίρνει, σχεδόν τα μισά από τα ριμπάουντ στη ρακέτα της ελληνικής ομάδας, οπότε δεν υπήρχε πια αχτίδα ελπίδας στους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 50-55, 77-73, 103-86

“Διαβολοβδομάδες” Euroleague: Ο απολογισμός της τριετίας (πίνακας)

Novasports: Μπάσκετ μέχρι τελικής πτώσης με διπλή αγωνιστική Euroleague και Eurocup