Παράσταση για τη Νεπτούνας στο ”PAOK Sports Arena”, όπου επικράτησε με 94-72 του ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο ο ”Δικέφαλος”, όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, πέφτοντας στο 0-3, ενώ η Κλαϊπέντα ανέβηκε στο 2-1.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε πολύ άσχημα. Η, ήδη, πληγωμένη ψυχολογία των γηπεδούχων δέχθηκε ακόμα ένα χτύπημα με το 32-11 που γράφτηκε στο ταμπλό στο 10′. Η συνέχεια ήταν ελπιδοφόρα, με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να αφυπνίζονται και να πλησιάζουν στον πόντο στο 18′, όμως στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια με 45-39.

Στιγμές από τον αγώνα με το… φακό του Basketball Champions League:

Κατά διαστήματα, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πολύ όμορφο και απλό μπάσκετ και στο τέλος κατάφεραν να έχουν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό, ενώ αμυντικά περιόρισαν τα ”όπλα” του ΠΑΟΚ, φεύγοντας από τη Θεσσαλονίκη νικητές για πρώτη φορά! Η μέγιστη διαφορά ήταν οι 25 πόντοι, 87-62 στο 37′, και θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο.

Ο Τσόχλας βοήθησε πολύ στη δεύτερη περίοδο, ο Γουίγκινς ήταν ο πιο σταθερός παίκτης και ο Σμιθ μπορεί να σημείωσε 19 πόντους, όμως με 6/20 σουτ, 6/6 βολές σε 33:39. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 17 πόντους (6/11 σουτ, 5/5 βολές), 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, με τον Έλληνα γκαρντ να προσθέτει 12 πόντους. Μεγάλη πληγή τα σουτ, με τα δίποντα να είναι 21/53 (39.6%) και τα τρίποντα 5/17 (29.5%). Από 13 λάθη εκατέρωθεν.

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94