Στα λάθη που υπέπεσε η ομάδα του και σε όσα έπρεπε να κάνει, αλλά δεν τα έβγαλε στο παρκέ, στάθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού Κεστούτις Κεμζούρα έπειτα από τη νίκη της Μπαρτσελόνα με 90-80.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Κεστούτις Κεμζούρα το βράδυ της Παρασκευής (27/12)

“Συγχαρητήρια στη Μπαρτσελόνα για τη νίκη της. Άξιζαν να νικήσουν. Εμείς δεν αρχίσαμε το παιχνίδι όπως είχαμε σχεδιάσει να κάνουμε.

Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε, αλλά δεν κάναμε αυτά που έπρεπε, πολλές φορές δεν μπορούσαμε να οργανώσουμε επίθεση, δεν μας άφηναν να κάνουμε σκριν και έτσι αντιμετωπίσαμε πρόβλημα επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήμασταν πιο επιθετικοί, σε άμυνα και επίθεση, βρήκαμε ένα σχήμα που μας βοήθησε τους αναγκάσαμε να κάνουν άσχημα σουτ, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό , αλλά δυστυχώς στο τρίτο δεκάλεπτο, επιστρέψαμε εκεί που αρχίσαμε το ματς.

Κάναμε πολλά λάθη και μερικά από αυτά ήταν λόγω της επιθετικής άμυνας της Μπαρτσελόνα και μερικά άλλα λόγω κακών επιλογών μας. Σε αυτό το επίπεδο, όταν κάνεις τέτοια λάθη, αμέσως τιμωρείσαι.

Έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα, αλλά και πάλι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι.

Το μόνο θετικό είναι πως δεν τα παρατήσαμε και συνεχίσαμε να παλεύουμε. Πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στην άμυνα μας, αλλά και στην επίθεση μας όταν αντιμετωπίζουμε ομάδες όπως η Μπαρτσελόνα”.