Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά ηττήθηκε την Παρασκευή (27/12) από την Μπαρτσελόνα με 90-80 στη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Δίχως τον Νίκολα Μιλουτίνοβ και απέναντι σε μια ομάδα με ανεξάντλητο ταλέντο, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα πλήρωσε κυρίως την τρίτη περίοδο όπου με πολλά λάθη επέστρεψε στην αντίπαλό της να πατήσει το γκάζι και να φεύγει στο σκορ!

Η επίδραση του Νίκολα Μίροτιτς (21π.-15 ριμπ., 33 αξιολόγηση) στο παιχνίδι ήταν τεράστια και φάνηκε τόσο κατά την παρουσία του στο παρκέ, όσο και κατά την απουσία του. Με 9 δικούς του πόντους (συν 7 ριμπάουντ) η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 20-8 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-12 με 6 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στη δεύτερη περίοδο, όπου οι Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Ρούμπιτ, πρόσφεραν συνέχεια, συνέπεια και συνολικά 20 πόντους!

Μάλιστα ο Παπανικολάου μετά από δύο τρίποντα, έκανε ένα τρομερό κάρφωμα για να προηγηθεί ο Ολυμπιακό με 32-29.

Δείτε το κάρφωμα του Παπανικολάου που πάγωσε το Παλάου Μπαλουγκράνα!

Το προβάδισμα χάθηκε στο τελευταίο λεπτό από τους 6 πόντους του Κούριτς, με τον Μίροτιτς να έχει επιστρέψει στο παρκέ για τα τελευταία 2:48.

Λεπτομέρεια: Με αυτόν στο παρκέ, το σκορ ήταν 31-15 για την Μπαρτσελόνα! Χωρίς αυτόν, 24-9 για τον Ολυμπιακό!

Ανεξάρτητα από την παρουσία της Μπαρτσελόνα με τον Μίροτιτς στο παρκέ και την ταχύτητα με την οποία επιτίθεται, ο Ολυμπιακός, που πάλεψε και ανταπεξήλθε δίχως τον Νίκολα Μιλουτίνοβ, έβγαλε τα μάτια του στην τρίτη περίοδο.

Έκανε εννέα λάθη σε αυτό το διάστημα και έδωσε την ευκαιρία στους Καταλανούς να τρέξουν. Με 12-0 σερί, προηγήθηκαν με 56-43 μετά από 24:50 αγώνα, αλλά ο ρυθμός ανακόπηκε από την αποβολή του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για μια ανύποπτη φάση, την ώρα που η ομάδα του έκανε το σερί και τελικά πήγε στα αποδυτήρια!

allstarbasket.grΗ Μπαρτσελόνα έφτασε στο +15 (68-53) αλλά με τον Μπόλντγουιν ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός για το 69-58 των 30:00. Είχε δεχτεί όμως 29 πόντους σε αυτή  την περίοδο, στην οποία αγωνίστηκε και τα 10 λεπτά ο Μίροτιτς ανεβάζοντας το επιμέρους του σκορ, ενώ βρίσκεται στο παρκέ, στο 60-36 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Το ταλέντο των υπολοίπων παικτών της SuperTeam της Μπαρτσελόνα, ασφαλώς και είναι ξεχωριστό, οι Καταλανοί δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει ξανά και έφυγαν στους 20 πόντους στο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, 80-60.

Ο  Γουίλι Ριντ πέτυχε ορισμένα εντυπωσιακά καλάθια μέχρι το φινάλε όπου πέτυχε τους περισσότερους πόντους του για να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 15, ενώ από 14 πέτυχαν Παπανικολάου (με 4/7 τριπ.) και Βεζένκοφ.

Αν έπαιρνε κάτι παραπάνω από τον Μπράντον Πολ (0/7 σουτ) ίσως ο Ολυμπιακός να αντιμετώπιζε διαφορετικά τον αγώνα.

Ο Βασίλης Σπανούλης, έπαιξε 12:23 πέτυχε 2 πόντους και πλέον θέλει 10 πόντους να περάσει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Euroleague, τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος βρέθηκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα, όπου κι ο κουμπάρος του Βασίλη Σπανούλη, Νίκος Ζήσης, ο οποίος αγωνίζεται στη γειτονική Μπανταλόνα.

H Μπαρτσελόνα οδεύει πλέον στο ντέρμπι της Κυριακής με τη Ρεάλ στη Liga Endesa, ο δε Ολυμπιακός έχει τρεις από τους επόμενους τέσσερις αγώνες του στη Euroleague, εντός έδρας, με πρώτη αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80