Πολωνία

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο σασπένς και δράμα, η Πολωνία κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη επί της Κίνας στην παράταση (79-76) και να προκριθεί ουσιαστικά στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η αρχή του αγώνα βρήκε την Κίνα να πατάει πολύ καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15).

Ωστόσο, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 10-24 κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να είναι αυτή που θα προηγούταν στην ανάπαυλα με 4 πόντους (35-39).

Να σημειώσουμε ότι αμφότερες οι δύο ομάδες σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά πίσω από την γραμμή των 6.75μ. (28% για την Κίνα και 22% για την Πολωνία).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το παιχνίδι να παραμένει αμφίρροπο για τη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, μέχρι που οι Πολωνοί μπόρεσαν να πάρουν μία διαφορά 7 πόντων (48-55) και έδειχναν έτοιμοι να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη.

Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν έγινε, μιας και η ομάδα του Ναν Λι αντέδρασε και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (54-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Κινέζοι πήραν… μπρος και με τρίποντο του Γι Γιανλιάν (24 π.) πήραν διαφορά 5 πόντων (69-64), αλλά οι Πολωνοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Έι Τζέι Σλότερ (22 π.) μείωσε με δικό του τρίποντο άμεσα σε 69-67 και στη συνέχεια με δικές του βολές η Πολωνία έφτασε στο -1 (72-71).

Οι Κινέζοι σάστισαν και έχασαν το παρκέ από τα πόδια τους, καθώς στην πολύ κρίσιμη επαναφορά ο Ματέους Πονίτκα (25 π.) έκλεψε και κέρδισε το φάουλ από τον Ρούι Ζάο. Ο Πολωνός γκαρντ της Ζενίτ έχασε τη μία από τις δύο και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες προσπάθησαν να δώσουν ό,τι τους είχε μείνει για να κατακτήσουν την πολυπόθητη νίκη που θα έστελνε μία από τις δύο στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τελικά η Πολωνία ήταν αυτή που χαμογέλασε, καθώς ο Πονίτκα έδειξε πάλι πιο ψύχραιμος και κατάφερε να χαρίσει στην Εθνική του ομάδα τη νίκη με 76-79 και την πρόκριση στους “16”.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 κ.α., 76-79 παρ.