Κολοσσός

Ο Κολοσσός H Hotels νίκησε εύκολα το Περιστέρι με 80-65, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League, στην πρεμιέρα του β’ γύρου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Κολοσσό να βρίσκει τα πατήματά του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Παίζοντας εξαιρετικά και μέσα από την σκληρή τους άμυνα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους στην ανάπαυλα (42-30), αλλά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Περιστεριώτες αντέδρασαν, μειώνοντας -αρχικά- σημαντικά τη διαφορά (56-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μάλιστα, το Περιστέρι μπορεί να προηγήθηκε στην τέταρτη περίοδο με 58-60 και να έδειχνε ικανό να αφήσει πίσω του την κακή του εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι και πιο συγκεκριμένα ο Καντέρ με τον Γκόινς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Με ένα σερί 13-0, η ομάδα του Καντζούρη κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των 11 πόντων (71-60), με το Περιστέρι τελικά να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με βολές, αλλά ο Κολοσσός σε κάθε περίπτωση είχε την απάντηση.

Μάλιστα, ο Γκόινς είχε σημαντικές παρεμβάσεις στην άμυνα, μην δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά, η οποία στα 2 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα είχε φτάσει στο +13 (75-62).

Μάλιστα, ο κόουτς Πεδουλάκης θα πρέπει να ανησυχεί με την παρουσία των παικτών του στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, καθώς το Περιστέρι σημείωσε μόλις 5 πόντους, υποπίπτοντας σε συνεχόμενα λάθη, αλλά και κακές επιλογές στην επίθεση.

Τελικά ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 80-65, έχοντας τον Καντέρ σε τρομερό απόγευμα (22 π., 11 ριμπ.) και τον Άρτις να τον συμπληρώνει άψογα (16 π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65