O Ηρακλής νίκησε με 76-65 εκτός έδρας το Μαρούσι το απόγευμα της Κυριακής (19/09) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Με βάση το πρόγραμμα της ΕΟΚ, ο νοκ άουτ αγώνας Ηρακλή-Ολυμπιακού θα γίνει την Τετάρτη (22/09) στο Ιβανώφειο.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κατέβηκε δίχως τρεις παίκτες στην Αθήνα, καθώς οι Γιάννης Κουζέλογλου, Μάικλ Φίνκι και Ράιαν Τέιλορ, απείχαν από την τελευταία προπόνηση της Παρασκευής (17/9), ζητώντας την καταβολή της δόσης του συμβολαίου τους.

Με κλειδί την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, κι ειδικά απέναντι στους δραστήριους περιφερειακούς του Αμαρουσίου, έλεγξε τον αγώνα, πήγε το παιχνίδι, όσο μπορούσε κοντά στη ρακέτα και πήρε αυτό που ζητούσε.

Ο Ρέτζι Λιντς (κεντρική φωτογραφία) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 22 πόντους, ενώ ο Ράιαν Γούλριντζ (18π., 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ) και ο Τέρνερ (15π.) ήταν στυλοβάτες του Ηρακλή.

Ο Ράιαν Γούλριντζ

Το Μαρούσι αιφνιδίασε τον Ηρακλή, με τον Βασίλη Στασινό να’χει νωρίς 11 πόντους προηγήθηκε 19-11 πριν ο “Γηραιός” μειώσει στο 23-21 του δεκαλέπτου.

Μέχρι το ημίχρονο (44-46) ο αγώνας ήταν κλειστός, όμως ο Ηρακλής άρχισε να παίρνει το προβάδισμα και έφτασε στο τέλος στη νίκη, δίχως άγχος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ανδρικόπουλος-Θεονάς (Ορφανός)

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 25 (4), Παπαγιάννης 10 (2), Ξύδας 7 (1), Ξύδης, Προίσκος 2, Κανέλλης 2, Σιδέρης 6, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 5 (1), Γκαγκαλούδης 8 (1).

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριντζ 18, Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 10 (2), Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Ντάγκλας 4, Τέρνερ 15 (1), Παπαδάκης 3 (1), Λιντς 22.