Αν κι έπαιζε με δύο μόλις ξένους και χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός Νίκαιας νίκησε την Κυριακή (19/09) στο κλειστό του Πλάτωνα τον Απόλλωνα Πάτρας με 76-69 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Μάλιστα στον επόμενο αγώνα, την Τετάρτη (22/09) θα είναι πάλι γηπεδούχος, σε μονό νοκ άουτ παιχνίδι με αντίπαλο τη Λάρισα!

Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα ακολουθούσε στο σκορ τον Απόλλωνα των έξι ξένων και της πιο ψηλής πεντάδας για περίπου 29 λεπτά και προσπέρασε λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος.

Με τους περιφερειακούς του να κάνουν καλή δουλειά στην άμυνα, περιόρισε τη δράση του Απόλλωνα, τον οδήγησε σε πολλά λάθη και βρήκε τις λύσεις και στην επίθεση.

Ο Αμερικανός Γιουτζίν Τζέρμαν (κεντρική φωτογραφία) επιβεβαίωσε τις συστατικές του από το NCAA, όπου ήταν αρχισκόρερ όλων των εποχών στο Νόρδερν Ιλινόι και πέτυχε 24 πόντους για τον Ιωνικό.

Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Ιωσήφ Κολοβέρος, ήταν η έκπληξη των γηπεδούχων διότι μόλις μπήκε στο παρκέ, άρχισε να γυρίζει το παιχνίδι.

Από το -12 που βρέθηκε πίσω ο Ιωνικός (στο 15′), ο Κολοβέρος πέτυχε 8 από τους επόμενους 10 πόντους του Ιωνικού που ροκάνισε τη διαφορά και πήγε με -7 στα αποδυτήρια (41-48).

Στο δεύτερο μισό ανέλαβε ρόλο η άμυνα των γηπεδούχων.

Οι Πατρινοί έκαναν λάθη, βεβιασμένες επιλογές και από το 58-58 του 32′ βρέθηκαν επτά πόντους πίσω, 67-60 με 4:30 για το τέλος.

Δεν βρήκαν τα σουτ στο τέλος κι έτσι ηττήθηκαν με 76-69.

Πολύ θετικός, ήταν ο Νίκος Χουγκάζ με 12 πόντους-8ριμπάουντ για τους νικητές.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Ζαχαρής-Παντελίδης

Ιωνικός Ν. (Σεγούρα): Μουχαϊμίν 8, Τζέρμαν 24, Κολοβέρος 13, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5, Χουγκάζ 12

Απόλλων Π. (Βετούλας): Κόουλμαν 15, Μπέιρφιλντ 10, Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 6, Διαμαντάκος 10, Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9, Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν 2, Ντέιβις 12, Τόμας 3