Ζάρας

Με κορυφαίο τον Θοδωρή Ζάρα που πέτυχε 20 πόντους με 5/5 τρίποντα και καθοριστικό τον Τζέι Θριτ, η Λάρισα ξεκίνησε με το δεξί το νέο Πρωτάθλημα, αφού λύγισε στην παράταση με σκορ 81-77 τον Κολοσσό στο κλειστό της Νεάπολης.

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος είδε τους παίκτες του να μπαίνουν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα του αγώνα και να καταφέρνουν να φτάσουν στη νίκη στην παράταση, παρά το black out της στην τέταρτη περίοδο (10-18).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ζάρας (20π.), Θριτ (17π.) και Κρουμπάλι (6π., 13ρ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μίλερ (13π.), Τιλί (13π.) και Ξανθόπουλος (7π., 12ασ.).

Μια εντυπωσιακή φάση από τον Ξανθόπουλο:

Η Λάρισα είχε συνεχώς το προβάδισμα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα (24-18, 43-37, 59-51), όμως έπαθε black out στην τελευταία περίοδο και ο Κολοσσός προηγήθηκε με 61-65 στο 37′ με ένα επιμέρους 2-14!

Με το σκορ στο 67-69, ο Θριτ ευστόχησε σε δίποντο και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση, με τον Θριτ να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους και να οδηγεί τη Λάρισα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α), 81-77 (παρ.)