ΠΑΟΚ-Λαύριο 1

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το νέο Πρωτάθλημα το Λαύριο, το οποίο πέρασε με εμφατικό τρόπο από το PAOK Sports Arena, επικρατώντας με 89-73 του ΠΑΟΚ.

Δύο από τους τρεις εκπροσώπους της Stoiximan Basket League στο Basketball Champions League αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, με τον ΠΑΟΚ mateco να γνωρίζει την ήττα από το πιο έτοιμο Λαύριο Megabolt.

Τάισον Κάρτερ (28π.), Τζέρι Σμιθ (22π.) και Βασίλης Μουράτος (14π., 10ασ.) έκαναν όλη τη ζημιά στον ΠΑΟΚ, από τον οποίο ξεχώρισαν οι Γκρίφιν (17π., 5ρ., 7ασ.) και Μάρβιν Τζόουνς (14π., 10ρ.).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ λίγο πριν το τζάμπολ έκαναν την εμφάνισή τους στο παρκέ με στεφάνια αφιερωμένα στην μνήμη των έξι αδικοχαμένων οπαδών του Δικεφάλου, που έφυγαν τόσο πρόωρα από τη ζωή στις 4 Οκτωβρίου του 1999 στα Τέμπη.

ΠΑΟΚ

Η επιστροφή του κόσμου του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena έδωσε φτερά στους παίκτες του… Λαυρίου που θυμήθηκαν την περασμένη σεζόν (φιναλίστ του Πρωταθλήματος) και ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα.

ΠΑΟΚ κόσμος

Μετά το 20-30 του πρώτου δεκάλεπτου, με 12 πόντους του Τάισον Κάρτερ, το Λαύριο προηγήθηκε με 20-38 στο 16’30”, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε 6,5 λεπτά να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο!

Ο Δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σε 36-44 με τον Καμπερίδη, όμως ο Κάρτερ έβαλε ένα εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο πίσω από το κέντρο και έκανε το 36-47 στο φινάλε του ημιχρόνου, φτάνοντας στους 17 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο ανέβασε ξανά τη διαφορά και μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα +14 (53-67).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σερέλη συντήρησε την υπέρ της διαφορά και ξεκίνησε το Πρωτάθλημα με ένα σημαντικό διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 36-47, 53-67, 73-89