Την τρίτη του νίκη στη Stoiximan Basket League πέτυχε την Κυριακή το Λαύριο με 82-66 επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και καλή άμυνα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, αφού μέχρι το 33′, ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν κοντά στο σκορ.

Μετά το 42-36 του ημιχρόνου, το Λαύριο άρχισε να χτίζει διαφορά, απέναντι στον Απόλλωνα, βγάζοντας πιο πολλές λύσεις από τον πάγκο του.

Προηγήθηκε έως και 38 πόντους, 56-38 μετά από 24:29 αγώνα, όμως ο Τσαλμπούρης με τον Κόουλμαν, οδήγησαν την ομάδα του Νίκου Βετούλα σε ένα μεγάλο σερί, 14-0 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος σε απόσταση 4 πόντων, 56-52 για τους γηπεδούχους.

Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ ήταν το 64-58 με 7:22 για το τέλος.

Εκεί πλέον το Λαύριο επιβλήθηκε πλήρως μέχρι το φινάλε.

Έκανε 8-0, ξέφυγε 72-58 με 5:17 για το τέλος, μετά από το τρίποντο του Γερομιχαλού και πλέον δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Ο Κακλαμανάκης είχε 16 πόντους-7ριμπάουντ για τους νικητές, 14 πόντους και 8 ασίστ ο Βασιλης Μουράτος, 13 ο Τάισον Κάρτερ.

Ο Ορλάντο Κόουλμαν πέτυχε 20 πόντους για τον Απόλλωνα Πάτρας που πλέον έχει ρεκόρ 2-2.

Στους 15 έφτασε ο Τσαλμπούρης, στους 10 ο Τόμας Κλίβελαντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-36, 56-52, 82-66