Την παράταση χρειάστηκε την Κυριακή ο Ολυμπιακός για να λυγίσει τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 96-90 (κ.α.α 78-78) και να φτάσει στην τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη Stoiximan Basket League!

Αν και είχε προηγηθεί με διαφορά 16 πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός αμέλησε τα αμυντικά του καθήκοντα και οι Ιωάννης Αγραβάνης (22π.-11 ριμπ.), Τόνεϊ Ντάγκλας (20π.) κατά πρώτο λόγο και ο Ράιαν Λιντς (16π.) κατά δεύτερο, γύρισαν το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν, 68-65 με 4:55 για τη λήξη!

Ο αγώνας έγινε θρίλερ και πήγε στην παράταση αφού στην τελευταία επίθεση του Ηρακλή, ο Ολυμπιακός προτίμησε να μην κάνει φάουλ στον Κώστα Παπαδάκη που ισοφάρισε 78-78 στην εκπνοή!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την υπεροχή του, με κορυφαίο τον Βεζένκοφ (24π.), ξέφυγε στο σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο και έφτασε στην τελική νίκη, δίχως επιπλέον άγχος.

Στην παράταση ο Ηρακλής δεν είχε τον Ντάγκλας, που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

www.allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Χασάν Μάρτιν κι έχασε στην πρώτη φάση του αγώνα τον Κώστα Παπανικολάου, με τραυματισμό στο γόνατο.

Ο Κώστας Σλούκας μπήκε στον αγώνα μετά από 23 λεπτά αγώνα, καθώς ακολουθεί “διαβολοβδομάδα” στη Euroleague, κι ο ηγέτης των “ερυθρόλευκων” είχε μικροενοχλήσεις από τον τελευταίο αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο κουρασμένος, κυρίως πνευματικά, έπαιξε με τη φωτιά σε διαστήματα του αγώνα, πιθανόν θεωρώντας ότι έχει κριθεί ο αγώνας, κι επέτρεψε στον μαχητικό του αντίπαλο, να μπει πάλι στο παιχνίδι με τη βοήθεια του κοινού του.

www.allstarbasket.grΕίναι η νέα πραγματικότητα για τον Ολυμπιακό, που επέστρεψε στην Βasket League μετά από δύο χρόνια κι οι παίκτες του θα πρέπει να μάθουν ξανά τη δειαχείριση των συνεχόμενων αγώνων εντός κι εκτός Ελλάδας.

Ο Ηρακλής παρέμεινε μοναδική ομάδα της Basket League δίχως νίκη, μολονότι οι τρεις ήττες του, είναι, η αποψινή στην παράταση κι οι άλλες δύο με μόλις τρεις πόντους διαφοράς.

Η εμφάνισή του, απόψε, είναι το λιγότερο ενθαρρυντική για το μέλλον, όπου αναλαμβάνει ο Στέργιος Κουφός, κι αναμένεται η ενίσχυσή του με δύο ακόμα ξένους.

Ηρακλής: Από Δευτέρα ο Στέργιος Κουφός και δύο μεταγραφές

Ηρακλής-Ολυμπιακός: Αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Παπανικολάου (video)