Η Λάρισα συνέχισε την Κυριακή την εντυπωσιακή της πορεία από την ημέρα που την ανέλαβε ο Φώτης Τακιανός και νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 91-77 για την 16η αγωνιστική Stoiximan Basket League!

Ήταν η πέμπτη νίκη της Λάρισας στους επτά τελευταίους αγώνες της κι από το 1-7 ρεκόρ που είχε, (1-5) πριν από την εποχή Τακιανού, έφτασε στο 6-9 και “πατάει” στην πρώτη οκτάδα!

Η πληρότητά της, λόγω του βάθους που απέκτησε με τις διαδοχικές αλλαγές, οι σωστές αποφάσεις και το ισορροπημένο της παιχνίδι εντός κι εκτός ρακέτας, έκανε τη μεγάλη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 11 πόντους (43-32) λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, αλλά έβγαλε μεγάλη νευρικότητα και υστέρησε στα αμυντικά του καθήκοντα.

Ήταν δε η τέταρτη συνεχόμενη ήττα του (5-10 το ρεκόρ του) κι ακόμα δεν έχει χαρεί τη νίκη στο 2022!

Ο Τζέιλεν Χάντσον πέτυχε 19 πόντους για το Λαύριο και ο Μάριν Μάριτς 14,  που έδωσε πολύ μεγάλη ώθηση στην ομάδα του στην τρίτη περίοδο, όταν χτίστηκε η διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 16-4 στο πεντάλεπτο, στο δεύτερο ημίχρονο, κι έφτασαν στο +13, 64-51 με συνεχόμενα τρίποντα των Χάντσον, Μούντι (14π.), Γκριν (12π.).

Μάλιστα ο Μούντι πέτυχε και τους 14 πόντους στα 12 τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το Λαύριο έκανε την προσπάθειά του στην αρχή της τελευταίας περιόδου, μείωσε 64-70, αλλά με καλή κυκλοφορία και σωστές αποφάσεις και καλές επιστροφές στην άμυνα, η Λάρισα ξέφυγε 82-67 με 12-3 και 3:50 για το τέλος.

www.allstarbasket.grΠολύ σημαντική για τη Λάρισα, ήταν η παρουσία του Τσαϊρέλη με 16 πόντους σε 19 λεπτά.

Για το Λαύριο ο Τζάρεντ Σάβατζ πέτυχε 16 πόντους στην επιστροφή του στην Basket League, 15 είχε ο Κακλαμανάκης.

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22