Τάισον Κάρτερ

Με κορυφαίο τον Τάισον Κάρτερ (35π.), το Λαύριο λύγισε με 95-86 στην παράταση τη Νίζνι, στο ΣΕΦ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Basketball Champions League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβηκε στο 2-1 και άφησε χωρίς νίκη την ουραγό του Γ’ ομίλου, Νίζνι (0-3).

Ο Τάισον Κάρτερ τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους (4/6 βολές, 8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα) και 6 ασίστ!

Ο καθοριστικός στην παράταση, Βασίλης Μουράτος, είχε 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης μέτρησε 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μάρκους Λιούις πρόσθεσε 11 πόντους.

Ο αγώνας:

Το Λαύριο ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με τον Τάισον Κάρτερ να μην χάνει σουτ και προηγήθηκε με 26-13 στο 6′, όμως η Νίζνι μείωσε σε 28-27 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με ένα επιμέρους 2-14!

Η ρωσική ομάδα πήρε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο (33-37), όμως η ελληνική ομάδα ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 49-44.

Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/1 βολή!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως το Λαύριο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (62-59).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 9 πόντους (72-63), όμως η Νίζνι επέστρεψε και μείωσε 74-71 (36′).

Ο Κάρτερ έφτασε τους 31 πόντους και έκανε το 77-71 (37′), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 77-75 στο 38′.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Τορόποφ ισοφάρισε 77-77 στα 56.8” με 2/2 βολές, ο Κάρτερ (33π.) έκανε το 79-77 με λέι απ, ακολούθησαν λάθη από τις δύο ομάδες, ο Στρέμπκοφ (19π. με 5/5 τρίποντα) ευστόχησε σε τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 4.4” (79-80).

Ο Γερομιχαλός είχε 1/2 βολές στα 3.1” (80-80), η Νίζνι αστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το ψύχραιμο Λαύριο έτρεξε ένα σερί 8-0 (88-80 στο 43′), ο Μουράτος πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο για το 91-82 και η ομάδα του Σερέλη έφτασε στη νίκη με το τελικό 95-86.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, που έλαβε χώρα τη Δευτέρα (1/11), η πρωτοπόρος Μάλαγα (3-0) του Φώτη Κατσικάρη συνέτριψε 83-54 την Ντιζόν (1-2).