Γερομιχαλός
Ο Πέτρος Γερομιχαλός

Τον τελευταίο του αγώνα στο φετινό Basketball Champions League έδωσε απόψε το Λαύριο, αφού ηττήθηκε με 78-90 από την Τρεβίζο στο ΣΕΦ και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την πρόκρισή στους “16”.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε  ηττηθεί με 87-72 στην Ιταλία και αποκλείστηκε με 0-2 στα play-ins.

Το Λαύριο έχασε φέτος για πρώτη φορά στο ΣΕΦ στο BCL, αφού είχε επικρατήσει κατά σειρά της Ντιζόν, της Νίζνι και της Μάλαγα, στους αγώνες του ομίλου.

Πέτρος Γερομιχαλός (18π., 7ρ.), Βασίλης Μουράτος (18π., 4ρ., 6ασ.), Κόρεϊ Σάντερς (13π.) και Αλ-Γουαζίντ Αμίνου (10π.) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Σερέλη.

Νικολαϊδης, Περσίδης επέστρεψαν στη δράση, όμως η Τρεβίζο ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε δίκαια στην πρόκριση.

Παρά το γεγονός ότι η ιταλική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους Χένρι Σιμς (κορονοϊός) και Μίχαλ Σοκολόβσκι (θλάση στον προσαγωγό), οι βασικοί Ματέο Ιμπρό (19π., 9ρ., 5ασ.), Τόμας Ντιμσα (18π., 6ρ., 4ασ.), ΝτεΓουέιν Ράσελ (18π., 5ασ.), Νικόλα Ακέλε (13π.) και Άαρον Τζόουνς (12π., 11ρ.) βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά και οδήγησαν την Τρεβίζο στους “16” του BCL.

Η ιταλική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στο ξεκίνημα του αγώνα και μετά το αρχικό 10-5 του Λαυρίου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (12-22), με ένα επιμέρους 2-17, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-22).

Το Λαύριο αντέδρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έσφιξε την άμυνά του και μείωσε στον πόντο 23-24 (14′), με ένα επιμέρους 11-2. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Σερέλη κόλλησε επιθετικά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-39.

Η Τρεβίζο μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 14 πόντων (38-52 στο 24′), αφού το Λαύριο ήταν νωθρό στην άμυνα και στατικό στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου και μείωσαν στους 4 πόντους (53-57 στο 29′), με κορυφαίους τους Γερομιχαλό και Σάντερς, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-62, με ένα τρίποντο του Ντίμσα στην εκπνοή.

Ένα ακόμα τρίποντο του Ιμπρό έδωσε στους φιλοξενούμενους ξανά διψήφια διαφορά (55-65), στη συνέχεια η Τρεβίζο έφτασε ξανά στο +14 (66-80 στο 37′) και πήρε τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 78-90.

Αξιέπαινη η προσπάθεια του Λαυρίου στην πρώτη του χρονιά στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90