Με καλάθι του Γκάμπριελ Ντεκ στην εκπνοή, από τα 6 μέτρα, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 91-89 την Μπασκόνια στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα κι έμεινε αήττητη (7-0) στη Liga Endesa!

Ήταν ένα απίθανο ματς, το βράδυ της Κυριακής στη Βιτόρια, το τρίτο και για τις δύο ομάδες στο φινάλε της… “διαβολοβδομάδας” της Euroleague!

Αυτή τη φορά, όμως, για το Πρωτάθλημα Ισπανίας και παρά την όποια κόπωση, πρόσφεραν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με ανατροπές, σασπένς και φινάλε-θρίλερ!

Δείτε το νικητήριο καλάθι από τον Γκάμπριελ Ντεκ:

Η Ρεάλ προηγήθηκε 47-34 στο ημίχρονο με 12 πόντους του Ράντολφ και 9 του Γκαρούμπα (12π. συνολικά), όμως η Μπασκόνια έκανε ίσως, το καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο… της ιστορίας της!

Ενώ είχε 1/6 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο, μόνο στη Γ’ περίοδο είχε 8/10 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 36-18 προσπέρασε 70-65 στα 30:00.

Ο Ματ Τζάνινγκ (18π. με 4/6 τριπ.) με τον Τόρνικε Σενγκέλια (20π. με 4/7 τριπ.) ήταν οι βασικοί συντελεστές της απίθανης Γ’ περιόδου για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς!

Δείτε το 8ο τρίποντο της Μπασκόνια στη Γ’ περίοδο, με τη λήξη, από τα χέρια του Ματ Τζάνινγκ:

Η Ρεάλ γύρισε με όπλο την άμυνά της κι ο Γιουλ (15π.) πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους για να της δώσει προβάδισμα 85-80 με 4:25 για το τέλος. Η Μπασκόνια απάντησε με 7-0 σερί για το 87-85 στα 2 λεπτά και ο Γιουλ, πάλι, έκανε το 87-87 στα 13 δεύτερα!

Ακολούθησαν δύο βολές του Ράντολφ (22π.) στα 15 δεύτερα για το 89-87 της Ρεάλ και ο Έρικ ισοφάρισε 89-89. Στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Πάμπλο Λάσο έριξε πάλι στο παρκέ τον Ντεκ (8π.) ο οποίος με σουτ από τα 6 μέτρα στη λήξη χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Οι πέντε παίκτες της Εθνικής Αργεντινής αντάμωσαν και φωτογραφήθηκαν πριν από το τζάμπολ στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα:

Από αριστερά, Ντεκ, Βιλντόσα, Καμπάτσο, Γκαρίνο, Λαπροβίτολα

Μαγικά Χουέρτας!

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν ο “ήρωας” της Τενερίφης στην εκτός έδρας νίκη της επί της Εστουδιάντες με 74-72. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 3 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας στον αγώνα με την Εστουδιάντες

Ο Χουέρτας πέτυχε 18 πόντους με 6/8 σουτ και 4/4 βολές, έδωσε 8 ασίστ και πήρε 4 ριμπάουντ.

Ο Κένι Κάντζι πέτυχε 16 πόντους για τοην Εστουδιάντες.

Στους αγώνες που έγιναν νωρίτερα, ξεχώρισε η νίκη της Μπανταλόνα με 101-77 επί της Ομπραντόιρο.