Ζαλγκίρις

Με κορυφαίο τον Αϊζάια Τέιλορ, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε 97-87 της Ρίτας Βίλνιους, έγραψε το 3-2 στη σειρά και επανήλθε στον θρόνο της!

Πέραν του Τέιλορ που είχε 11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10/11 βολές και 5 ριμπάουντ, οι Άρνας Μπουτκεβίτσιους (16π.), Ίγκνας Μπραζντέικις (11π.) και Ρόλαντς Σμιτς (11π.), βοήθησαν τη Ζαλγκίρις, η οποία έφτασε τα 24 πρωταθλήματα Λιθουανίας.

Κένταλ ΜακΚόλουμ (20π.), Μάρκους Φόστερ (17π.-7ρ.-6ασ.), Έλβαρ Φρίντρικσον (13π.), ήταν οι διακριθέντες της αξιόμαχης Ρίτας που άφησε την κορυφή έπειτα από έναν χρόνο παραμονής σε αυτή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν ως το +7, όμως, χάρη στον Τέιλορ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους στο α’ ημίχρονο, η Ζαλγκίρις επανέφερε την ισορροπία.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με επιμέρους 2-11 και η Ρίτας πήρε προβάδισμα 8 πόντων, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν ξανά, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι οι τρεις πρώτες περίοδοι τελείωσαν στον πόντο.

Στα 02:05 πριν από το φινάλε, η φιλοξενούμενη ομάδα προσπέρασε με τρίποντο του ΜακΚόλουμ, χωρίς να φαντάζεται ότι αυτό θα είναι το τελευταίο φετινό της καλάθι.

Ο Τέιλορ πέτυχε τους 7 επόμενους πόντους του αγώνα, έγραψε το 93-87 και με λιγότερο από 30” στο ρολόι ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε 2/2 βολές για το 95-87.

Αμέσως μετά ο Γκίτις Μασιούλις αστόχησε σε τρίποντο, ο Τέιλορ αντίθετα ξαναβρήκε στόχο και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-45, 70-69, 97-87