Καρσίγιακα

Παρά το γεγονός ότι είχε την ταμπέλα του αουτσάιντερ, η Καρσίγιακα επικράτησε 94-90 της Τουρκ Τέλεκομ στη Σμύρνη, έγραψε το 3-1 και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Έρικ ΜακΚόλουμ (21π.-7ασ.), Άνχελ Ντελγκάδο (21π.-6ρ.), Κενάν Σιπάχι (15π.), Βίτο Μπράουν (12π.-8ρ.), Μπράιαν Ανγκόλα (12π.-4ασ.) και Τζέιλον Μπράουν (6ασ.), χάρισαν το εισιτήριο στους γηπεδούχους.

Τζέριαν Γκραντ (21π.-5ασ.), Ταϊρίκ Τζόουνς (20π.-15ρ.), Τόνι Τέιλορ (14π.-4ασ.), Αξέλ Μπουτέιγ (14π.) και Νέιτ Σέστινα (13π.), ξεχώρισαν για την Τουρκ Τέλεκομ.

Η τέταρτη της regular season πέταξε έξω την πρώτη και τώρα έχει μπροστά της τη μεγάλη πρόκληση που ακούει στο όνομα Εφές.

Η Καρσίγιακα έχει κατακτήσει δύο πρωταθλήματα, το 1987 και το 2015, ενώ άλλη μία φορά (1984) είχε ηττηθεί στους τελικούς (από την Εφές που τότε λεγόταν Πίλσεν).

Η Τουρκ Τέλεκομ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με +13 και επέτρεψε μόλις 15 πόντους στον αντίπαλο στο α’ δεκάλεπτο.

Ένα επιμέρους 12-2 έφερε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού έπειτα από αρκετή ώρα, ενώ το α’ ημίχρονο έληξε 50-47.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πρώτο που η Καρσίγιακα φανέρωσε έμπρακτα ότι μπορεί να θέσει νοκ-άουτ την πρωτοπόρο της regular season, καθώς μόλις δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η Τουρκ Τέλεκομ ανταποκρίθηκε παρά την πίεση των οπαδών της Καρσίγιακα, το προβάδισμα άλλαξε χέρια οκτώ φορές, ώσπου ο ΜακΚόλουμ πέτυχε κρίσιμο δίποντο στα 32” για το 93-90. Ήταν το καλάθι που “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-47, 75-72, 94-90