Γουεμπανιάμα

Με κορυφαίο τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα που κατέγραψε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, η Μετροπολιτάν επικράτησε 81-69 της Σολέ, γράφοντας το 2-1 στη σειρά.

Αντίπαλος της ομάδας του Βενσάν Κολέ στα ημιτελικά της LNB θα είναι η Βιλερμπάν, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Λε Μαν με 2-0.

Μάλιστα, λόγω της δημοφιλίας του Γουεμπανιάμα, η Μετροπολιτάν επεξεργάζεται το ενδεχόμενο να διεξαχθεί στην Accor Arena (το περίφημο Bercy που χωράει 15.609 θεατές) το Game 2 της 30ής Μαΐου.

Ντεβάντε Τζόουνς (15π.-5ασ. και τρομερό buzzer στο τέλος του α’ ημιχρόνου), Λαχάου Κονατέ (14π.-6ασ.), Τασόν Τόμας (14π.) και Μπάντζα Σι (9π.-8ρ.), βοήθησαν τον σούπερ σταρ των γηπεδούχων, o οποίος είχε 13π.-7ρ.-2ασ. σε 16′ στο α’ μέρος.

Μετροπολιτάν

Η Σολέ προσπάθησε για το break με τους Μπορίς Νταλό (15π.-5ρ.-5ασ.), Νιλ Σακό (14π.-15ρ.), Ντόμινικ Άρτις (14π.) και Πέρι Έλις (10π.-5ρ.).

Η Μετροπολιτάν προηγήθηκε με +21 στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -8 με πάνω από 3,5 λεπτά στο ρολόι και το φινάλε απέκτησε ενδιαφέρον.

Ο Άρτις, ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στη Σολέ στο Game 2 με buzzer, είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 5, όμως, αστόχησε σε τρίποντο.

Αμέσως μετά ο Κονατέ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε 2/2 βολές και με το σκορ στο 79-69 όλα τελείωσαν, αφού απέμενε μόλις ένα λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 42-24, 64-49, 81-69