Την ήττα με 91-78 γνώρισε την Τετάρτη (04/03) το Περιστέρι από τη Χάποελ στην Ιερουσαλήμ, στον πρώτο αγώνα της σειράς στη φάση των “16” του Basketball Champions League.

Μολονότι οι συνθήκες που εκτάκτως διεξήχθη ο αγώνας, κεκλεισμένων των θυρών λόγω του κορονοϊού, ευνοούσαν την επιδίωξη της ελληνικής ομάδας να “κλέψει’ ένα ματς στο Ισραήλ, η ποιότητα και το βάθος της ομάδας του Όντεντ Κάτας είναι τέτοια, που κάλυψε και την αιφνίδια απουσία περίπου 11.000 θεατών που θα έδιναν άλλο “χρώμα” στο ματς.

Οι Ισραηλινοί που έχουν την καλύτερη επίθεση του Basketball Champions League, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (πρώτοι οι Τόμας με 16, Φελντέιν με 15, όσους κι ο Μακ, Μπράουν με 13)  κι έναν ακόμα στους 9π. (Χόλαντ) κι επιβεβαίωσαν ότι διαθέτον το βάθος και την ποιότητα για να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Το Περιστέρι στάθηκε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρήκε απαντήσεις στα ζητήματα που του τέθηκαν, όπως για παράδειγμα, την αστοχία στο πρώτο μισό στα τρίποντα κι έδειξε ότι θα μπορούσε να ονειρεύεται κάτι καλό!

Η Χάποελ προηγήθηκε με 25-18 στην α’ περίοδο, όπου με 10 πόντους του Φελντέιν, έξι εξ αυτών συνεχόμενοι, γύρισε από το εις βάρος της 14-17 στο 25-17 με 11-0 σερί.

Δείτε οκτώ από τους δέκα πόντους του Τζέιμς Φελντέιν στην πρώτη περίοδο:

Με 0/7 τρίποντα δεκάλεπτο, το Περιστέρι άργησε να βρει μακρινή λύση ώστε να ανοίξει κάπως τη ρακέτα για τον δραστήριο Γιανίκ Μορέιρα (20π.-11 ριμπ.) και για αυτό βρέθηκε μέχρι και 13 πόντους, πίσω στο σκορ 41-28. σε εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του ο Γουίλιαμ Χάτσερ (13π.)!

Πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα και με 11-0 σερί το Περιστέρι μείωσε 41-39 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 48-46.

Η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό της Γ’ περιόδου (67-66), ωστόσο ένα κακό πεντάλεπτο, κυρίως επιθετικό, με επακόλουθη, αμυντική ανισορροπία που εκμεταλλεύτηκε στο tranistion η Χάποελ, του στοίχισε.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας προηγήθηκε ξανά με 13 πόντους, 80-67 με επιμέρους σκορ 13-1 κι άρχισε να διώχνει τα “σύννεφα” με 6:21 για τη λήξη.

Επόμενος αγώνας, την επόμενη Τετάρτη 11 Μαρτίου στο Περιστέρι (21:30) όπου θα επιδιώξει να πάει τη σειρά στο 1-1 για να επιστρέψει στην Ιερουσαλήμ στις 18 Μαρτίου για τον τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78

BCL: Πρώτο βήμα για Τενερίφη, Νίμπουρκ

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20