Την τρίτη ήττα του στο Eurocup γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας το βράδυ της Τετάρτης (11/12) στην Μπολόνια της Ιταλίας, με 88-75 από τη Βίρτους.

Το πιο σημαντικό, όμως, αγωνιστικά, ήταν πως έχασε τη διαφορά της νίκης του, το +9 (78-69) επί των Ιταλών στον πρώτο αγώνα, που σημαίνει ότι θα μειονεκτεί σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Από την άλλη, όταν μειονεκτεί σε μάχη για την πρώτη θέση του ομίλου, μάλλον τιμητικό είναι για την ελληνική ομάδα που πηγαίνει “τρένο” στο Top-16!

Στη δε ισοβαθμία με την Ανδόρρα, στη 2η θέση, προς το παρόν πλεονεκτεί!

Η απουσία του Λάνγκστον Χολ ήταν ένας σημαντικός παράγοντας για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Πάλεψε, είχε πολύ καλό τρίποντο (13/28) ωστόσο υστέρησε μέσα στη ρακέτα, αφού οι ψηλοί του δεν έκαναν το παραπάνω για να προκαλέσουν τη ζημιά στο μεγάλο φαβορί του Eurocup.

Κι όλα αυτά ενώ το ματς άρχισε εφιαλτικά για τον Προμηθέα που βρέθηκε να χάνει με 14-0 μετά από 5:56 αγώνα.

Ο Κρις Μπαμπ με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους (αλλά τελείωσε με 17) μείωσε 32-26 και το ημίχρονο τελείωσε 44-35.

Ο Προμηθέας ισοφάρισε 51-51 με τον Κατσίβελη στο 25:50, ο Τσέις Φίλερ (20π. από 4/5 τριπ.) βοηθούσε από τα 6.75, όμως το σκορ από το ζωγραφιστό έμελλε να στοιχίσει!

Πόσο μάλλον όταν αφυπνίστηκε επιθετικά ο Μίλος Τεόντοσιτς που είχε 2 πόντους στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα και μετά πέτυχε 5 σερί για να σπρώξει την Βίρτους στο προβάδισμα με 74-62 με 7-0 σερί.

Ο Μάκης Γιατράς έδωσε ακόμα και στο ντέρμπι του Eurocup χρόνο στους μικρούς, κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος του Προμηθέα, που χτυπούσε το ματς με τον Μαντζούκα και πάλεψε για τη διαφορά με τα υπόλοιπα πιτσιρίκια!

Ο Φρανκ Γκέινς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς με 16 πόντους, με 11/12 βολές και ο Γουίμς, πέτυχε 14, αλλά τους 12 στο πρώτο μισό.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75

Dream Team ο Προμηθέας, με Τζόρνταν, Greek Freak, Πίπεν, Διαμαντίδη και coach Φιλ Τζάκσον (pic)