Στα συνεχόμενα τρίποντα του Ντάριλ Μέικον τα οποία έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα, αναφέρθηκε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης, έπειτα από το 102-89 της ΑΕΚ, την Τρίτη.

Ο coach του ΠΑΟΚ στάθηκε και στην προσπάθεια της ομάδας να επανήλθε σωματικά και ψυχολογικά για το παιχνίδι της Πέμπτης.

Αρχικά ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης είπε:

Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Ήταν ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις.

Εμείς ξεκινήσαμε καλά ελέγχοντας το ρυθμό. Δημιουργήσαμε και μικρές διαφορές. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επανήλθε κι αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα στην άμυνα στο ένας εναντίον ενός.

Αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να βρουν τον τρόπο να φτάσουν στο καλάθι μας και το σκορ πήγε ψηλά. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε συγκεντρωμένοι. Είχαμε συνεχώς επαφή με το σκορ.

Είναι ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι το έκρινε με προσωπικές ενέργειες ένας παίκτης που έβαλε 3-4 μακρινά σουτ. Δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας κι έφερε την απογοήτευση σε εμάς. Κάπως έτσι κρίθηκε το παιχνίδι.

Έχουμε ένα ταξίδι μπροστά μας. Πρέπει να κοντρολάρουμε τα συναισθήματα μας και να ξεκουράσουμε μυαλό και σώμα

Σχετικά με την αλλαγή εικόνας της ομάδας μεταξύ πρώτου και δευτέρου δεκαλέπτου, ο Λυκογιάννης τόνισε:

“Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους εμείς χάσαμε τις προσωπικές μονομαχίες. Πήγαμε σε περιστροφές κι από εκεί πέρα βρήκανε περιφερειακά σουτ.

Έβαλε ένα ο Χρυσικόπουλος, ένα ακόμη ο Γκίκας κι απέκτησαν σύνδεση με το καλάθι μας.

Εμείς χάσαμε το μυαλό μας και την αμυντική μας ισορροπία κι η ΑΕΚ πέρασε μπροστά.

Επανήλθαμε ωστόσο αλλά το παιχνίδι κρίθηκε από τις προσωπικές ενέργειες του Μέικον.