Για δυναμικό και πολλές φορές πάνω από το όριο του φάουλ παιχνίδι της Ρίτας Βίλνιους, έκανε λόγο ο Άρης Λυκογιάννης μετά το τέλος του τρίτου αγώνα της σειράς.

Υπενθυμίζεται ότι ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 82-63 και αποκλείστηκε από το Basketball Champions League.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Άρης Λυκογιάννης:

“Πρώτα απ’ όλα, θέλω να συγχαρώ τη Ρίτας για τη νίκη. Το ματς ήταν σαν το νόμισμα, είχε δύο όψεις.

Στο α’ μέρος ήμασταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας, ελέγχαμε τον ρυθμό του αγώνα, βρήκαμε καλές επιλογές αμυντικά στην αριστερή πλευρά των γκαρντ μας, όπου η Ρίτας προσπαθούσε να παίξει pick n’ rolls. Πήραμε καλές αποφάσεις και ήμασταν πολύ κλειστοί.

Στο β’ ημίχρονο η αλήθεια είναι ότι η άμυνά τους ήταν πολύ-πολύ επιθετική. Έπαιζαν στο όριο του φάουλ και μερικές φορές το ξεπερνούσαν. Κι απ’ ότι φάνηκε δεν είχαμε την απαραίτητη ετοιμότητα σε φυσική κατάσταση για να αντιμετωπίσουμε αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού.

Ξεπερνούσαν το όριο του φάουλ με handchecking (επαφές με τα χέρια) και κρατήματα, αλλά αν θες να προκριθείς στο Top-16, με αυτόν τον τρόπο πρέπει να αγωνίζεσαι.

Όπως είπε ο Τζέιλεν (σ.σ. Ράιλι), μείναμε από… βενζίνη και στο τέλος αυτό το αποτέλεσμα ήταν το φυσιολογικό”.

Ερωτηθείς αν το σημείο που έκρινε το ματς ήταν η έναρξη του β’ μέρους, ο κόουτς Λυκογιάννης απάντησε:

“Πιστεύω ότι η προσέγγιση της Ρίτας στο β’ ημίχρονο ήταν ανάλογη με τη δική μας στο α’. Δεν επανήλθαμε με την ίδια ενέργεια. Έβαλαν γρήγορα κάποια τρίποντα στο τρανζίσιον που έπαιξαν ρόλο. Αυτό έβαλε και τον κόσμο στην εξίσωση, πήραν ψυχολογία, πήραν την ενέργεια που χρειάζονταν, παράλληλα με την ολοένα και πιο επιθετική αμυντική συμπεριφορά τους. Έτσι απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και νίκησαν”.

Αρχικά, ο Τζέιλεν Ράιλι ανέφερε:

“Θέλω πρώτα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας. Ήρθαν μαζί μας, μας στήριξαν και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τους το ανταποδώσουμε με μια νίκη. Συγχαρητήρια στη Ρίτας, έπαιξε καλύτερα και πήρε την πρόκριση.

Προσπαθήσαμε να είμαστε κοντά στο σκορ και τα καταφέραμε στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, ξεμείναμε από… βενζίνη, κάναμε πολλά λάθη.

Δεν είχαμε ενέργεια και δεν μπορέσαμε να τους σταματήσουμε. Θα γυρίσουμε στο γήπεδο και πρέπει να διορθώσουμε όσα δεν κάναμε σωστά”.

Αναφορικά με τον τραυματισμό του, τόνισε: “Θα πρέπει να το δούμε στη Θεσσαλονίκη. Είχα ένα χτύπημα στο γόνατό μου, θα γυρίσουμε και θα ετοιμαστώ για το παιχνίδι της Κυριακής (σ.σ. με τον Άρη). Ελπίζω όλα να πάνε καλά”.