Η Μπάγερν (8-18) είχε τις λύσεις και το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και πήρε τη νίκη με 77-68 επί της Ζενίτ (7-19) στην Αγία Πετρούπολη με πρωταγωνιστή τον Γκρεγκ Μονρό, ο οποίος σημείωσε και ρεκόρ καριέρας.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία για το σύνολο του Όλιβερ Κόστιτς μακριά από τη Γερμανία, καθώς η άλλη εκτός έδρας νίκη ήταν στο Βερολίνο (77-76, 18/12)!

Ο Αμερικανός ψηλός και πρώην NBAer είχε πετύχει δις από 20 πόντους, αλλά απόψε σταμάτησε στους 26π. με 12/18 δίποντα απέναντι στον Αγιόν. Παράλληλα, κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, φτάνοντας τις 31 μονάδες στο ranking σε 29 λεπτά!

Πολύτιμοι, επίσης, οι Μπάρτελ και Τσίπσερ που στην τέταρτη περίοδο βρήκαν πόντους και έβγαλαν άμυνες. Βέβαια, highlight του αγώνα ήταν το buzzer-beater του αρχηγού των Βαυαρών στο ημίχρονο, το οποίο αποδείχθηκε κι εκείνο κομβικό για τη νίκη που έβαλε τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών. Τις πέντε συνεχόμενες έφθασαν οι Ρώσοι.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επέστρεψε στο παιχνίδι και το διεκδίκησε, όμως ήταν πολύ άστοχη πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Με 3:30 να απομένουν, ο Χόλινς ισοφάρισε σε 68-68 με τρεις βολές, αλλά στη συνέχεια “μπλόκαραν” και δεχόμενοι ένα σερί 9-0 “έπεσαν” στον πάτο της EuroLeague έπειτα από το… ντέρμπι των ουραγών.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-40, 54-60, 68-77