Με Καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς στην εκπνοή, η Μπαρτσελόνα (20-6) νίκησε την ΤΣΣΚΑ (17-9) στη Μόσχα με 82-80 και πήρε τη ρεβάνς για την βαριά εντός έδρας ήττα που είχε γνωρίσει με 67-96!

Ο Τζέιμς είχε ισοφαρίσει σε 80-80 με τρίποντο στα 5 δεύτερα, μετά από εξαιρετικό play του Ιτούδη, αλλά ο Νίκολα Μίροτιτς (23π.) συνεχίζει την… απόσβεση των χρημάτων που δόθηκαν για την απόκτησή του και για μια ακόμα φορά, αρπάζει το ροζ φύλλο αγώνα στο φινάλε, όπως είχε κάνει πρόσφατα στη Βαλένθια!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Νίκολα Μίροτιτς στο παρακάτω video:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο ορεξάτη στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-0 και 18-9, πριν μειώσει η ΤΣΣΚΑ σε 15-18 στο δεκάλεπτο. Η συνεισφορά του Κώστα Κουφού με 6 πόντους και η προσθήκη περισσοτέρων παικτών στο παιχνίδι της, όπως του Χάκετ και του Μπόλομποϊ έκαναν πιο σκληρή την ΤΣΣΚΑ.

Μόνο ο Μίροτιτς (15π. στο ημίχρονο) μπορούσε να σκοράρει στη β’ περίοδο και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 40-34 πριν ο Μίροτιτς μειώσει με τρίποντο στη λήξη, στο 40-37.

Δείτε το καλάθι του Μίροτιτς στη λήξη του ημιχρόνου, σε επίθεση της Μπαρτσελόνα με δύο πάσες μετά την επαναφορά, αφού απέμεναν 3,5 δεύτερα για την ανάπαυλα:

Η Μπαρτσελόνα “ξεμπλόκαρε” επιθετικά στην τρίτη περίοδο όταν κόντρα στη… λογική, είδε τον Μπράντον Ντέιβις να φτάνει στα 3/3 τρίποντα και να τελειώνει το ματς με 4/4.

Λεπτομέρεια: Στα τρία χρόνια του στη Euroleague ο Αμερικανός είχε… 1/8!

Μαζί κι ο Κόρεϊ Χίγκινς που έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του, ειδικά σε αυτήν την περίοδο κι η Μπαρτσελόνα ξαναπέρασε μπροστά με 9-0 σερί για το 59-54 υπέρ της πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-60.

Ο Κουρμπάνοφ ήταν ο αντίστοιχος… Ντέιβις της ΤΣΣΚΑ καθώς έφτασε κι αυτός στα 3/3 τρίποντα και μαζί με τον Τζέιμς που βρέθηκε σε δύσκολη βραδιά -απέναντι στην αποτελεσματική άμυνα του Μάλκολμ Ντιλέινι βοήθησαν την ομάδα τους να προσπεράσει 72-68 με 5:42 για τη λήξη. Η Μπαρτσελόνα απάντησε πάλι με 8-0 σερί για το 76-72 υπέρ της μέσα σε τρία λεπτά!

Ο Χίλιαρντ μείωσε σε 77-78 για την ΤΣΣΚΑ στα 42” και η ΤΣΣΚΑ πήρε πάλι κατοχή με 18” για τη λήξη, από τζάμπολ που κέρδισε ο Κουρμπάνοφ!

Ο Τζέιμς όμως έμπλεξε πάλι στην καλή προσωπική άμυνα του Μάλκολμ Ντιλέινι, ο Ντέιβις έκλεψε την μπάλα και κέρδισε το φάουλ. Με δύο βολές έκανε το 80-77 για τους Καταλανούς, αλλά ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο σε Play Που σχεδίασε στο τάιμ άουτ ο Ιτούδης, πήγε το ματς στο 80-80. Η κλάση του Μίροτιτς, μίλησε πάλι στο φινάλε με σουτ από τα 6,5 μέτρα που έκανε το 82-80 και χάρισε άλλη μια νίκη στην Μπαρτσελόνα!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63, 80-82

Δείτε τη βράβευση του Κόρεϊ Χίγκινς από τον Αντρέι Βατούτιν με μια… μπαμπούσκα Χίγκινς!

EuroLeague 2019-2020: Βαθμολογία

EuroLeague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα