Με 7-0 σερί στα τελευταία 2,5 λεπτά, η Τουρκία “λυτρώθηκε” στο τέλος του αγώνα με το  Μαυροβούνιο στην Τιφλίδα και πήρε τη νίκη 72-68 στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022 στον Α’ όμιλο.

Με δύο καλάθια του Σενγκούν και του Κορκμάζ στα 45” και στα 24”, η ομάδα του Αταμάν έκανε 69-58 το 65-68. ο Μιχαΐλοβιτς έχασε το σουτ για το Μαυροβούνιο στα 5” ο Σιμόνοβιτς πήρε επιθετικό ριμπάουντ, όμως χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ!

Ο Κορκμάζ πέταξε στη λήξη την μπάλα από το κέντρο και… βρήκε στόχο για να γράψει το τελικό 72-68!

Το Μαυροβούνιο είχε κάνει μεγάλη επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν από το 41-31 του ημιχρόνου ισοφάρισε 44-44 και προσπέρασε με 63-61 με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς.

Αν και άφαντος στο πρώτο μισό (0 πόντοι) ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πήρε το Μαυροβούνιο στις πλάτες του και πέτυχε 18 πόντους!

Δείτε το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς για το προσπέρασμα, 63-61 του Μαυροβουνίου:

Η Τουρκία έκανε κακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο β’ η αφύπνιση του Μελίχ Μαχμούτογλου (δύο σερί τρίποντα) και τα τρία συνεχόμενα του Σέιν Λάρκιν την οδήγησαν σε 23-6 επιμέρους σκορ και το 14-18 έγινε 37-24 και 41-31 στο ημίχρονο.