Μακάμπι-Άλμπα

Με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να καταγράφει 18 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 87-78 της Άλμπα Βερολίνου.

Έπειτα από τη νίκη επί του Ολυμπιακού, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαμψε και την αντίσταση της γερμανικής ομάδας, επίσης επί ισραηλινού εδάφους.

Με αυτό το αποτέλεσμα, στο εξ αναβολής ματς για την 20ή αγωνιστική της EuroLeague, η Μακάμπι πήγε στο 9-11, ενώ η Άλμπα, η οποία γνώρισε την έκτη της ήττα σε επτά ματς, υποχώρησε στο 6-14.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Σφαιρόπουλου υπερίσχυσε και της… αξιολόγησης, αφού συνολικά “έβγαλε” 90 έναντι 94 των φιλοξενούμενων.

Ο αγώνας:

Καλάθι δεν έχασε η Άλμπα στα πρώτα 4,5 λεπτά του αγώνα, με τον Μάοντο Λο να σημειώνει 7 πόντους σε 3,5 λεπτά.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν, από την πλευρά του, αφυπνίστηκε στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου, βάζοντας επίσης 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε βοήθεια κι από άλλον παίκτη, τον Τζέιλεν Ρέινολντς, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους σε λιγότερο από 3,5 λεπτά.

Χάρη στον 29χρονο σέντερ, η Μακάμπι πήγε στο +9 και παρά την προσωρινή επιστροφή της Άλμπα (και την αξιοσημείωτη παρουσία του Κριστ Κουμάντζε), το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ντέρικ Γουίλιαμς συνέδραμε περισσότερα στο επιθετικό σκέλος, τη στιγμή που ο Γουίλμπεκιν έδινε τη μία ασίστ μετά την άλλη.

Το 57-48 έγινε 65-48 και μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα, δίνοντας τον τίτλο του φαβορί για τη νίκη στη Μακάμπι.

Πάντως, η Άλμπα δεν επανήλθε με πεσιμισμό στο παρκέ για την τελευταία περίοδο, όπως μαρτυρά το επιμέρους 8-4.

Η διαφορά έπεσε στο -5, επομένως ουδείς μπορούσε να απαντήσει με βεβαιότητα στην ερώτηση για τον νικητή της αναμέτρησης.

Ακολούθησε ένα διάστημα που οι ομάδες σκόραραν μόνο με βολές, ώσπου ο Κίναν Έβανς ευστόχησε σε τρίποντο και οι Λουκ Σίκμα, Λο απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (79-76 στα 02:31).

Έπειτα, ο Μπεν Λάμερς έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο, ο Έβανς ήταν εύστοχος, ο Λο αστόχησε στην επόμενη κατεβασιά και ο παντελώς αμαρκάριστος Τζον Ντιμπαρτολομέο έγραψε με τρίποντο το 84-76 στο 01:21.

Ο Λάμερς δεν κατάφερε να βρει στόχο ούτε μετά το τάιμ άουτ που μεσολάβησε, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει οριστικά υπέρ της Μακάμπι.

Πέραν του Γουίλμπεκιν, ο Άντε Ζίζιτς θύμισε σε έναν βαθμό την τρομερή εμφάνιση που έπιασε κόντρα στον Ολυμπιακό (14π., με 5/6δ.), ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Ρέινολντς, Έβανς, Γουίλιαμς.

Στον αντίποδα, ο Λο έβαλε 18 πόντους σε 25:56 και άγγιξε την τελειότητα στην ευστοχία (5/6δ., 2/2τρ., 2/2β.), ωστόσο δεν απέφυγε τα λάθη (4).

“Συμπαθητικός” ο Σίκμα των 12 πόντων, των 6 ριμπάουντ και των 3 ασίστ, όπως και ο Κουμάντζε της β’ περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 67-58, 87-78