Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία δραματική νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-84, στην 21η αγωνιστική της Euroleague, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να είναι εξαιρετικός από κάθε γωνία του παρκέ.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σταμάτησε στους 30 πόντους (7/9 διπ., 4/5 τριπ., 4/4 βολ.), σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας και οδηγώντας ουσιαστικά τη Μακάμπι στην τελική επικράτηση, σε μία αναμέτρηση που η “ομάδα του λαού” δεν είχε σε καθόλου καλό βράδυ τον Σκότι Γουίλμπεκιν.

Σε έναν αγώνα που εξ αρχής ήταν… περίεργος, καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης προερχόταν από την ήττα-σοκ από τον Ερυθρό Αστέρα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελε να δείξει από το ξεκίνημα οτι εκείνη θα ελέγξει την αναμέτρηση.

Ωστόσο, η “Βασίλισσα” ξεκίνησε πιο δυνατά και παρά το γεγονός ότι πήρε μία δοαφορά 9 πόντων (24-33) δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω της. Η Μακάμπι από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα… ξύπνησε και μείωσε σημαντικά, στον έναν πόντο (45-46), στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά στο σκορ και τον Ντόρσεϊ να κρατά μόνος του, την Μακάμπι στη διεκδίκηση της νίκης.

Μπαίνοντας στα τελευταία δύο λεπτά, η Μακάμπι είχε το προβάδισμα με 80-78, αλλά η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπόρεσε να παραμείνει στο κυνήγι των γηπεδούχων, με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος πήρε αρκετές φορές την ευθυνή και δικαιώθηκε έχοντας 6/6 βολές στα τελευταία λεπτά.

Με το σκορ στο 85-84, η Ρεάλ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, με τον Οθέλο Χάντερ, ωστόσο να χάνει και τις δύο βολές, αλλά με την ομάδα του να έχει και πάλι την επαναφορά. Ο Γουίλμπεκιν πήρε την μπάλα από την πλάγια γραμμή του έγινε αμέσως το φάολυ και εκείνος ευστόχησε στη 1/2 βολές, κάνοντας το σκορ 86-84.

Η ομάδα του Λάσο είχε μία τελευταία ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι ή να το στείλει στην παράταση, αλλά ο Κάρολ έκανε λάθος και αυτό στοίχησε τελικά στη Ρεάλ τον αγώνα, κάνοντας τη δεύτερη σερί της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84