Με τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει δύο ρεκόρ καριέρας, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Πέμπτη (21/01) τη Χίμκι Μόσχας στο ΟΑΚΑ με 94-78 στην 21η αγωνιστική της Euroleague!

Αν και ήταν ο ευκολότερος αγώνας της σεζόν για την ομάδα του Όντεντ Κάτας, οι παίκτες του, όσοι χρησιμοποίησε, έδειξαν διάθεση, προσπάθησαν να δείξουν πράγματα και ώθησαν τον Παναθηναϊκό στην 7η φετινή του νίκη σε 20 αγώνες.

Ασφαλώς ξεχώρισε ο Ντίνος Μήτογλου που παίζοντας ως σέντερ, λόγω της απουσίας του Παπαγιάννης έσπασε… τα κοντέρ!

Πέτυχε νέο ρεκόρ πόντων με 29 από 10/14 δίποντα, 9/9 βολές (προηγούμενο ήταν οι 25 από αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, πέρυσι) και ρεκόρ στην αξιολόγηση με 42 (προηγούμενο οι 34 πάλι στον ίδιο περυσινό αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας).

Πήρε δε 12 ριμπάουντ για το δεύτερο φετινό του double double ισοφαρίζοντας επίσης το ρεκόρ του, με τα 8 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρόσθεσε 21 πόντους κι οι απουσίες των Παπαγιάννη-Παπαπέτρου δεν φάνηκαν καθόλου στο ΟΑΚΑ.

Η Χίμκι Μόσχας ήρθε… μισή στην Αθήνα, προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική και μέχρι κάποιου βαθμού, το κατόρθωσε χάρη στον Τζόρνταν Μίκι (25π.) και τον Έρικ ΜακΚόλουμ (17π.).

Απείχε όμως κατά πολύ από την ποιότητα της ελληνικής ομάδας που έφτασε έως το +20 στην τρίτη περίοδο, πριν πάρει τη νίκη με 94-78.

Μετά το πρώτο κακό εξάλεπτο όπου έκανε τέσσερα λάθη, ήταν άστοχος και ήδη τη Χίμκι να προηγείται με 12-10, ο Παναθηναϊκός έφτιαξε το παιχνίδι του.

Του έδωσαν ώθηση, πρώτα τα επιθετικά ριμπάουντ (7 στο 10άλεπτο) μετά η παραγωγικότητα του Μήτογλου και κατόπιν η περιφερειακή άμυνα στη Χίμκι.

Η αλήθεια είναι ότι με τόσες απουσίες (Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα, Γερέμπκο, Βιάλτσεφ) κι υπό την καθοδήγηση του Αντρέι Μάλτσεφ, η Χίμκι έμοιαζε με άλλη ομάδα από αυτήν που γνωρίζαμε!

Είναι ενδεικτικό ότι σε όλο το πρώτο μέρος σούταρε μόλις τρία τρίποντα (και δεν ευστόχησε σε κανένα) η ομάδα που είχε μέσο όρο 2,7 τρίποντα ανά αγώνα!!!

Για αυτό όταν ο Μήτογλου συνέχισε το ίδιο ζωηρός στο δεύτερο δεκάλεπτο (τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους-8 ριμπάουντ) και προστέθηκε η άνοδος του Νέντοβιτς που πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων και στο 46-33 του ημιχρόνου! ήδη είχε δε 12 επιθετικά ριμπάουντ: 12 από τα 20 ριμπάουντ, δηλαδή, που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα της Χίμκι!

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα μέχρι τους 20 πόντους (62-42), διαφορά που συντήρησε μέχρι το πεντάλεπτο για τη λήξη.

Μήτογλου (29π., 12 ριμπ.) και Νέντοβιτς (21π.) συνέχισαν… το βιολί τους, επιθετικά, όμως και η Χίμκι, έβγαλε καλύτερο επιθετικό πρόσωπο.

Ο Μίκι (25π.) με τον Γιόβιτς (9π., 8 ασίστ) τη βοήθησαν να πάει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα τη διαφορά με το τελικό σκορ να είναι το.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τους τραυματίες, Γιώργο Παπαγιάννη και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου, ο Μάρκους Φόστερ και ο Ίαν Βουγιούκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78

Παναθηναϊκός: Θέλει τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙνταϊρ