Κολοσσός-Λαύριο

Έπειτα από ένα ιδιαίτερα συναρπαστικό και παραγωγικό ματς, ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο και επικράτησε 90-87 του αξιόμαχου Λαυρίου, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβηκε στο 6-5 (δεν κατάφερε να , ενώ εκείνη του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 2-9.

Ο Κολοσσός, πάντως, δεν κατάφερε να μπει στο α’ γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας, αφού νωρίτερα ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Δημήτρης Κατσίβελης με 21 πόντους (7/8δ.), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Σπουδαία δουλειά έκαναν και οι Μάικλ Ντίξον (16π.), Κρις Κόφι (14π.-11ρ.), Μαρκίς Τιγκ (12π.), Κένταλ Σμιθ (11π.) και Γιανίκ Μορέιρα (10π.).

Στον αντίποδα, συγκινητικός ήταν ο Αρ Τζέι Κόουλ με 27π. (5/6δ., 4/5τρ., 5/5β.), ενώ ο Θοδωρής Ζάρας είχε 12π., ο Σίριλ Λάνγκεβιν 10π.-9ρ. και ο Σάβιον Φλαγκ 10π-4ασ.

Ο Κολοσσός μέτρησε 65% στα δίποντα, 26% στα τρίποντα και 19/27 βολές, ενώ το Λαύριο είχε σπουδαία ποσοστά (58% σε δίποντα-48% σε τρίποντα), αλλά υστέρησε στις βολές (μόλις 15/24).

Τέσσερα περισσότερα κλεψίματα και κοψίματα κατέγραψαν οι γηπεδούχοι, τέσσερις παραπάνω ασίστ οι φιλοξενούμενοι.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι το ματς θα πάει σε ψηλό σκορ, με τον Κολοσσό να πετυχαίνει 28 πόντους στην πρώτη περίοδο και να έχει τα ηνία.

Το Λαύριο ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε για πρώτη φορά (41-44) με τρίποντο του Κόουλ.

Η ομάδα του Σερέλη έβαλε 29 πόντους και έκλεισε από τη θέση του οδηγού το πρώτο ημίχρονο, αποδεικνύοντας ότι δεν έχει ταξιδέψει για τουρισμό στη Ρόδο.

Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, το Λαύριο έπαιξε σπουδαία άμυνα, κράτησε άποντο τον Κολοσσό για πάνω από 4 λεπτά και προηγήθηκε δύο φορές με +11 (55-66, 57-68).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βγάζουν αντίδραση και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά. Κατόπιν, το 80-84 έγινε 90-84 και έπρεπε να περάσουν σχεδόν 4 λεπτά για να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι. Ήταν όμως αργά για εκείνους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87