Με την καλή της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκη με 87-75 τη Χίμκι στη Μόσχα την Τρίτη (12/01) στη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Παράλληλα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (40-19!) και απέφυγε στραβοπάτημα σε μια έδρα όπου λίγοι θα χάσουν φέτος!

Ο Νικ Καλάθης έδωσε 15 ασίστ, αλλά έμεινε 4 μακριά από το μεγαλύτερο ρεκόρ και τρεις από το προσωπικό του, Χίγκινς και Κούριτς πέτυχαν από 18 πόντους και 12 ο Σμιτς κι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-6, αφήνοντας τη Χίμκι στο τραγικό 2-17!

Η Μπαρτσελόνα είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, παίζοντας στο ρυθμό… της Χίμκι, σε ένα από τα κλασικά φετινά… ελεύθερα παιχνίδια της.

Ο Νικ Καλάθης μοίραζε τη μια ασίστ πίσω από την άλλη κι έφτασε στις 10 στο ημίχρονο, με κύριους αποδέκτες τους Κάιλ Κούριτς (16π. από ημίχρονο) και Σμιτς (10π. στο 20άλεπτο).

Όμως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτισους δεν είχε διαφορά ασφαλείας, αφού η Χίμκι είχε 9/13 τρίποντα κι έμεινε κοντά στο σκορ, 48-54 μέχρι το ημίχρονο.

Για αυτό οι Καταλανοί άλλαξαν τακτική στο δεύτερο, πίεσαν στην άμυνα και έτσι κατάφεραν να κερδίσουν στο παρκέ, ό,τι τους αναλογούσε…. στα χαρτιά, πριν από το τζάμπολ. Προηγήθηκαν μέχρι και 14 πόντους διαφορά, 73-59 πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 73-60 υπέρ τους.

Η Χίμκι χρειάστηκε 15 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να βρει το πρώτο της εύστοχο τρίποντο, έπειτα από τα 9 στο πρώτο, καθώς το πέτυχε στο 35:00 μετά από 5 αποτυχημένες απόπειρες.

Έτσι, όμως, η Μπαρτσελόνα είχε φτάσει στο +15, 77-62 και 79-64 για να πάει με ασφάλεια μέχρι τη λήξη.

Η διαφορά έφτασε έως τους 20, 87-67 με 2:07 για το τέλος έπειτα από τη 15η ασίστ του Νικ Καλάθη, με τον Γιασικεβίτσιους να τον τραβάει στον πάγκο στο τελευταίο δίλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν 8-0 σερί για το τελικό 75-87.

Ο Αλεκσέι Σβεντ πέτυχε 23 πόντους για τους Ρώσους και 13 ο Μπούκερ.

Από την Μπαρτσελόνα έλειπαν οι Μίροτιτς, Ντέιβις, Κλαβέρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87