Παπαπέτρου Κολοσσός-Παναθηναϊκός

Με ένα επιμέρους 34-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 16/24 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός (12-2) πέρασε εύκολα με 95-82 από την έδρα του Κολοσσού (6-9), στον προτελευταίο αγώνα της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός αγωνίστηκε ξανά έπειτα από ένα μήνα και το παιχνίδι της 6ης Φεβρουαρίου με τον Ηρακλή και η αγωνιστική απραξία φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Κολοσσός-Παναθηναϊκός

Παρά τις απουσίες των Μάριο Χεζόνια (δεν έχει δηλωθεί ακόμα στον ΕΣΑΚΕ για το ελληνικό πρωτάθλημα), Νεμάνια Νέντοβιτς (συνεχίζει τις θεραπείες), ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια εύκολη νίκη, αφού είχε σε πολύ καλή μέρα τους Παπαπέτρου, Σαντ-Ρος και Γουάιτ, ενώ ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια (16/24 τρίποντα), ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (10/13).

Σαντ Ρος Κολοσσός-Παναθηναϊκός

Το θετικό για τον Όντεντ Κάτας είναι ότι ο αρχηγός επέστρεψε σε πολύ καλή κατάσταση, ενόψει του εντός έδρας αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (11/3, 21:00).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, αφού ο Κολοσσός προηγήθηκε με 22-20, όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 17-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το 24-23 σε 24-40!

Οι “πράσινοι” ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, αφού είχαν 10/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε με 36-54, ενώ προηγουμένως η διαφορά είχε φτάσει και τους 20 πόντους (28-48).

Τα 10 εύστοχα τρίποντα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα όσον αφορά τον τελικό νικητή και οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους.

Ξανθόπουλος Κολοσσός-Παναθηναϊκός

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-71, με τρίποντο του Μπρέι στην εκπνοή, που επέστρεψε στη Ρόδο μετά τη θητεία του στον Κολοσσό.

Μπρέι Κολοσσός-Παναθηναϊκός

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι στους 7 πόντους (79-86 στο 37′), αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Παναθηναϊκό.

Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου (20π.), Σαντ-Ρος (14π.), Γουάιτ (12π.), Παπαγιάννης (12π., 5ρ.) και Μακ (9π., 8ασ.), ενώ κορυφαίοι των ηττημένων ήταν οι Κερέμ Καντέρ (20π., 5ρ.) και Άρτις (20π., 9ασ., 8 λάθη).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95