Εφές

Ήττα-σοκ υπέστη η Αναντολού Εφές, καθώς η Αφιόν επικράτησε με 103-85, για το πρωτάθλημα Τουρκίας, με τους ανθρώπους της Εφές να ανησυχούν και για τον Λάρκιν, ο οποίος τραυματίστηκε.

Η Αφιόν, λοιπόν, είναι η ομάδα που έβαλε στοπ στο αήττητο σερί που είχε η Εφές στο πρωτάθλημα και πλέον υποχώρησε στο 22-1, αλλά παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στην τρίτη περίοδο και με το σκορ στο 60-58, ο Σέιν Λάρκιν τραυματίστηκε και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Μάλιστα, λίγα λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Εργκίν Αταμάν, ο οποίος μπήκε στο παρκέ.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Αφιόν κυριάρχησε στον αγώνα και ανέβασε πολύ ψηλά τη διαφορά σε σημείο που η Εφές δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Κορυφαίοι για την Αφιόν ήταν οι Φρανσίσκο Κρουζ (22π., 5ρ., 9ασ.), Πολ Λέισνερ (20π.) και Εγκεμέν Γκιουβέν (15π., 8ρ.).

Από την άλλη πλευρά, 18 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Ντζάναν Μούσα, 13 πόντους ο Σερτάκ Σανλί και 12 ο Τιμπόρ Πλάις.

Δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλιε Μίσιτς, Αντριέν Μοερμάν, Ροντρίγκ Μπομπουά και Κρούνοσλαβ Σιμόν.

Tα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 72-58, 103-85