Με το ίδιο νόμισμα απάντησε η Τενερίφη στην Μπανταλόνα, καθώς επικράτησε με το ευρύ 103-76 στον δεύτερο προημιτελικό των playoffs το μεσημέρι της Κυριακής για το 1-1 στη σειρά.

Η Μπανταλόνα είχε νικήσει με 100-68 στον πρώτο αγώνα, όμως η Τενερίφη είχε άγριες διαθέσεις.

Ο Κάιλ Γουίλτζερ πέτυχε 37 πόντους και είχε 21 πόντους από το ημίχρονο, ενώ ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 12 πόντους-11 ασίστ, για να περάσει στην πρώτη θέση των πασέρ στην ιστορία των playoffs του ισπανικού Πρωταθλήματος.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Σάσου Σαλίν είχε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Ο Κάιλ Γουίλτζερ είχε ήδη 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δύο παραπάνω από όλη την Μπανταλόνα (26-11) κι έκλεισε το ημίχρονο με 21 πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής με 5/6 τρίποντα, 3/3 δίποντα, 0/1 βολή. Πέτυχε άλλους 4 στη Γ’ περίοδο και άλλους 12 στη Δ’.

Ο τελικός του απολογισμός ήταν 5/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 9/10 βολές.

Πριν από τον αγώνα έλαβαν τα έπαθλά τους, Γκιόργκι Σερμαντίνι και Μαρσελίνιο Χουέρτας, που συμπεριλήφθηκαν στην καλύτερη πεντάδα της Liga Endesa:

Η Τενερίφη είχε 14/26 τρίποντα και η Μπανταλόνα 5/19!

Ο Άντε Τόμιτς πέτυχε 19 πόντους για την Μπανταλόνα και άλους 16 ο Φελίθ.

Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας για την πρόκριση στα ημιτελικά, θα γίνει την Τρίτη 31 Μαΐου στην έδρα της Μπανταλόνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 54-34, 77-55, 103-76